Bu hastanede bebekler ve anneleri, çipli bileklikler ile güvende

Bu hastanede bebekler ve anneleri, çipli bileklikler ile güvende

‘Pembe Harf Strateji Sistemi’ bebeklerin kaçırılmasının ve karışmasının önüne geçiyor

Adana Şehir Yetişek ve Araştırı Hastanesi Destek ve Nitelik Hizmetleri Müdürü Nuri Karslıoğlu:

“53 bin çağa doğumu oldu, herhangi bir menfilik yaşanmadı”

ADANA – Adana Kent Terbiye ve Araştırı Hastanesi’nde ‘Pembe Harf Izleme Sistemi’ ile kullanılmamış doğan bebeklerin kaçırılmasının ve karışmasının önüne geçiliyor. Adana Site Yetişek ve Araştırı Hastanesi Destek ve Nitelik Hizmetleri Müdürü Nuri Karslıoğlu, şuana kadar değme bebek kaçırma vakasının olmadığını belirtirken bakir tevellüt yapan Ayşe Orhan ise bütün sebebiyle rahat olduğunu söyledi.

Adana Site Yetişek ve Araştırma Hastanesi’nde Ilkgüz 2017 yılında eskimemiş doğan bebeklerin kaçırılmasına ve karışmasına cebin çipli ‘Pembe Izlem Kod Sistemi’ uygulanması başlatıldı. Türkiye’dahi ilk Adana’da muteber bütün 2018 yılında, Amerika’da ‘Sağlıkta Sunma İyi RFID (Radyo Frekansı ile Tanımlama Teknolojisi) Çözümü’ ödülü bile aldı.

Kapılar kapanıyor, güvenlikler bölgeye anlama ediyor

‘Pembe Kod Takip Sistemi’ ile eskimemiş doğan bebeklere ve annelerine çipli bileklikler takılıyor. Bilekliğin takılmasıyla çağa, anneden 1 buçuk metre uzaklaştırıldığı an hareket sensörlerinin devreye girmesiyle alarm çalıyor, servis kapıları otomatik kilitleniyor, güvenlik güçlerine giden acil kodlu tasa ile güvenlikler alarm arakçı servise yönlendiriliyor.

Ayrıca hastanede ‘Pembe harf’ tatbikatı yapıldı ve tatbikat gerçeğini aratmadı.

“Tatbikatlarımızda olumlu sonuçlar alıyoruz”

Adana Kent Yetişek ve Araştırı Hastanesi Destek ve Kalite Hizmetleri Müdürü Nuri Karslıoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, sistemin Adana’da uygulanıp başarılı sonuçlar alındıktan sonraları Türkiye geneline yayıldığını belirterek, “Bugüne kadar hastanemizde 53 binin üstünde çağa doğumu gerçekleşti. Bugüne kadar doğan gelişigüzel bebeğe güvenliklerini keşfetmek için çipli bilekliklerden takıldı. Esas ile bebeğim yaklaşık 1 buçuk metre ayrılması yerinde ‘Pembe kod’ dediğimiz tümce devreye girmektedir. Cümle devreye girdiği dakika asayiş odasına kod düşmektedir ve bölgenin güvenliği, bebeğin kaçırılmaması açısından havza izole edilmektedir. Dizge sebebiyle temel ve bebeğin güvenliği sağlanmaktadır. Açılışımızdan bu yana hakeza ayrımsız olayla karşılaşmadık. Tatbikatlarımızda olumlu sonuçlar almaktayız” diyerek konuştu.

Yeni tevellüt özne ve ana Ayşe Orhan (24), “Daha ilk hakeza tıpkı uygulamayı duymamıştım. Şuanda tıpkı şey olduğu ant hep hastane devreye gireceği üzere haddinden fazla memnunum. Henüz şen ve huzurluyum” dedi.

Share: