Borsa günü yükselişle tamamladı

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, günü yüzde 1,05 ayar kazancıyla 3.179,99 puandan tamamladı.

BIST 100 endeksi, eski kapanışa bakarak 33,10 nokta artarken, toplam iş hacmi 46,9 bilyon liralık seviyesinde gerçekleşti.

Bankacılık endeksi yüzde 0,42, ana ortaklık endeksi yüzdelik 0,84 değer kazandı. Çağ endeksleri ortada yer çok kazandıran yüzde 6,33 ile finansal isticar, faktoring, yer çok kaybettiren yüzdelik 1,06 ile bildirişim oldu.

Analistler, küresel piyasalarda para şişkinliği ve resesyon endişelerinin sürmesinin, yatırımcı risk iştahında kalımlı benzeri iyileşmeye engel olduğunu belirterek, oynaklığın benzeri süre henüz devam edebileceğini söyledi.

Bugün piyasalar kapandıktan sonradan arsıulusal kredi derecelendirme kuruluşu S&P’nin Türkiye’nin tabaka görünümüne ilgili değerlendirmesini açıklamasının beklendiğini nâkil analistler, ustalık açıdan BIST 100 endeksinde 3.140 ve 3.050 seviyelerinin destek, 3.320 puanın direnç konumunda bulunduğunu rapor etti.

S&P, en son 1 Nisan’daki değerlendirmesinde, Türkiye’nin uzun vadeli döviz cinsinden emniyet notunu “B+” adına teslim ederken, nokta görünümü ise “menfi” adına korumuştu.

Kuruluş esbak Türkiye’nin bu yıla ilişik tahaccüm beklentisini 1,7 benek artırarak yüzdelik 5,2’ye, 2023 amacıyla bile 1,1 benek yükselterek yüzdelik 2,8’e düzeltilmiş etmişti.

Haftaya dünyanın önde mevrut suret bankası yetkililerinin açıklamalarının piyasaların odağında bulunacağını dile getiren analistler, vukuf gündeminde daraç içre para şişkinliği ve hazine nakit dengesi, yetersiz dışında ise BENDE’da tarım dışı istihdam, fabrika siparişleri, Ekü Bölgesinde savruk satışlar ve ÜFE, Almanya’da uran üretimi, BENDE ve Avrupa’da açıklanacak imalat endüstri ve bakım sektörü Satınalma Yöneticileri Endeksi’nin (PMI) öne çıkacağını söyledi.

AA Mal Para Şişkinliği Beklenti Anketi’ne katılan ekonomistler, ilkgüz ayında Mütemmim Kıymet Endeksi’nin (TÜFE) yüzde 3,53 artmasını bekliyor. Ekonomistlerin eylül ayı para şişkinliği beklentilerinin ortalamasına (yüzde 3,53) göre bir geçmiş ay yüzdelik 80,21 olan yıllık enflasyonun yüzdelik 84,26’ya yükseleceği hesaplanıyor.

Share: