Bolu’nun “Koca”ı TEKNOFEST’te sergileniyor

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesince ilk defa 2017 yılında tasarlanan elektrikli açar Ayvaz’ın beşinci versiyonu “Ayvaz Neo”, yenilenen tasarımı ve erdemli performansıyla TEKNOFEST KARADENİZ’de düz alıyor.

Üniversite bünyesinde 2017’de, TÜBİTAK Efficiency Challenge Electric Vehicle yarışmalarına karışmak üzere kurulan Koca Elektromoil Takımı, “Erkek” adı sunulan evvel aracını üretti.

Daha sonraki yıllarda bire bir yarışmaya karışmak amacıyla Koca’ın yıpranmamış versiyonlarını yapan darülfünun öğrencileri, ayrımsız yarışmada temas sene yıpranmamış dereceler kazandı.

Bilgisayar, hareketlilik, elektronik ve araba mühendisliği bölümlerinden öğrencilerin ağır birliği yaparak ürettikleri elektrikli kurgu, Samsun Çarşamba Havalimanı’nda devam eden TEKNOFEST KARADENİZ’de tanıtılıyor.

Vatandaşlar, curcuna alanında volta attıkları elektrikli araçla hatırat fotoğrafı çektiriyor.

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Canlılık Elektronik Mühendisliği 4. dershane öğrencisi ve Koca Elektromoil Topluluk Kaptanı Serhat Ekinci, AA muhabirine, Erkek Neo’nun TÜBİTAK yoluyla İzmit Körfez Pisti’nde düzenlenen yarışmada dizayn ödülü aldığını söyledi.

Erkek Neo’nun yarışmayı arz çabuk tümler anahtar olduğunu belirten Dikici, “Topluluk olarak ilerleme kulvarında giderken tasarımdan da kopmamayı hedefliyoruz. Hücre hitap etmenin birlikte konforlu ve insanların kullanacağı vesait yapmak istiyoruz. Yani siktirici tıpkı araca benzemesini istiyoruz.” dedi.

Araçta performansa dahi ehemmiyet verdiklerini vurgulayan Rençper, “Fiberglas malzemeden yapıyoruz araçlarımızı. Bu kat haddinden fazla daha hafif tıpkısı açkı tasarladık. Bilcümle tasarımı ve uygulamaları bize ilişkin. Hep parçalarını kendimiz ürettik.” diye niteleyerek konuştu.

Öğrencilerin mezun olacağını ancak Koca’ın varlığını sürdüreceğini dile getiren Rençper, “Eş bizden sonra bile yoluna devam edecek. Yıllar sonradan üniversitemize döndüğümüzde bunun çok daha bereketli duruma gelmesini istiyoruz. Bireysel adına ihtimal seri istihsal benzeri araba üretemeyeceğiz fakat bu konuda otomotiv sektörüne çok özdek kazandırabileceğimizi düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

Share: