Bolu’dan Pakistan’daki hâkim bölgesine müzaheret tırı

Bolu’da, baskın afeti zımnında print günler nâkil Pakistanlılar amacıyla hazırlanan hijyen ve besin malzemesi yüklü müzaheret tırı, dualarla uğurlandı.

Valilik koordinesinde İl Afet ve Acil Kapsam Müdürlüğü (AFAD) ile Bolu Ticaret ve Sanayi Odası iş birliğiyle hazırlanan müzaheret tırının Pakistan’a gönderilmesi için AFAD’ın Civril Mahallesi’ndeki deposunun önünde tören düzenlendi.

Törende mütekellim Vali Erkan Kılıç, 1300’ün üstünde insanın hayatını kaybettiği, 30 milyonun üstünde insanın etkilendiği Pakistan’daki selden duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

Türk insanının seçkin zaman bu cins olaylarda hayırsever olduğunu gösterdiğini anlatan Tığ, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun talimatı üstüne hayırseverler ve Bolu halkıyla Pakistan üzere başlatılan kampanyaya katıldıklarını söyledi.

Tığ, hıfzıssıhha ve azık ürünlerinin bulunduğu tahminî 1500 koli hazırladıklarını belirterek, “Pakistan, herhangi bir devir yanımızda olan arkadaş ve cömert ülkemiz. Özellikle Kurtuluş Savaşı koyulmak amacıyla elan geçmişten bağlantılarımız devam etmekte. Kurtuluş Savaşı’na birlikte kollarındaki bilezikleri vererek bize temas ahit el durumda arkalama eden tıpkı talih. Bunun için arkadaş ve ahi ülkenin bu durumuna aldırmaz kalmamız doğrusu düşünülemez. Iyiliksever Türk halkı dahi bu konuda elinden mevrut gayreti rastgele ant gösteriyor, bugün üstelik göstermekte.” dedi.

Yardım tırı, İl Müftüsü Büyük Özenç Tahiroğlu’nun duasının peşi sıra Pakistan’a yetişmek için Ankara’ya yola çıktı.

Törene, Ilbay Yardımcısı Abdullah Abid Öztoprak, İl Inanma Müdürü Sadettin Aksoy, İl Bitirmiş Komutanı Mümessil Albay Haluk Okkalı, İl Hususi İdaresi Umumi Sekreteri Sırrı Köstereli, AFAD Müdürü Cengiz Çavuş, ofis müdürleri, Bolu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Türker Acı, hayırseverler ve AFAD gönüllüleri katıldı.Share: