BM’den arsıulusal camiaya Myanmar ordusunun gelirini akçakesme çağrısı

Mürekkep Milel (BM), askeri darbenin ardından insan hakları ihlallerinin yaşandığı Myanmar’da ordunun haricen gelen gelirlerine erişiminin durdurulması çağrısında bulundu.

BM İnsan Hakları Konseyi’nin 51. Oturumu kapsamında Myanmar Mutlak Arsıulusal Araştırma Misyonunun sunduğu raporda, Myanmar’daki güncel insanca durum değerlendirildi.

Raporda, Myanmar ordusunun 2021’deki askeri darbeden bu yana savunma harcamalarını artırdığına dikkati çekilerek, “Ara Sıra ülkeler ve firmalar, Myanmar ordusuna tutkun girişimlerle ortaklıklarını sürdürüyor.” denildi.

Fakirlik bildirme az iki kat arttı

Myanmar ordusunun askeri harcamaları, halkın refahına tercih ettiği tamlanan raporda, “Ülkede zaruret bildirme az iki kat artarken keyif hizmetlerinde darbeden bu yana nazik aksamalar görüldü.” ifadeleri kullanıldı.

Darbeden bu yana ülkedeki krizi yönetemeyen ordunun halkına yüklülük yapmayı sürdürdüğü aktarılan raporda, ordunun bu hak ihlallerini yaparken arsıulusal gelirlerine güvendiğinin şeş çizildi.

Raporda, Myanmar Araştırı Misyonunun bundan esbak tavsiyeleri sonucu arsıulusal alanda Myanmar ordusunun maddi kaynağını kesmeye müteveccih ufak adımların atıldığı fakat bunların tam olmadığı bildirildi.

Raporda uluslararası camiaya, “Myanmar ordusunun finansal olarak yalnızlaştırılması amacıyla çabaları açık artırma” çağrısı yapıldı.

Myanmar’daki askeri darbe

Myanmar ordusu, Teşrinisani 2020’deki umumi seçimlerde alavere dalavere yapıldığı iddialarının ortaya atılması ve ülkede siyasi gerginlik yaşanmasının arkası sıra 1 Gücük Ay 2021’bile yönetime ahali koymuştu. Kalaba, ülkenin fiili lideri ve Dışişleri Bakanı Aung San Suu Çii başta kalkışmak için dokuz canlı çok mezun ve erk partisi yöneticisini gözaltına almış ve tıpkısı yıllığına alışılmadık nakız ilan etmişti.

Myanmar ordusunun darbe karşıtı protestocu ve başkaldırıcı gruplara silahlı müdahalesi sonucu bugüne büyüklüğünde 2 binin üstünde kişi hayatını kaybetti. Darbeden bu yana kısaca 13 bin güç gözaltına alınırken 10 binin üzerinde birey ise halen içeride tutuluyor.

Askeri mahkemeler, tutuklulardan 2’si çocuk 114 siyasal mahkum için idam kararı vermiş, en son 25 Temmuz’da bozuk erk partisi Millî El Erki Birliğinden (NLD) milletvekilin birlikte bulunduğu 4 güç, yargılandıkları askeri mahkemenin emriyle idam cezası edilmişti.

Share: