Binlerce teklik bölge motorlarını çaldılar

Kocaeli’nin Darıca ilçesinde gece saatlerinde balıkçı barınağına gelen hırsızlar, burada sınırlanmış olan 2 teknenin biri 75 bin lira değerinde olan motorlarını çaldı. Burada sürekli hırsızlık olduğunu dile getiren balıkçılar, çaltı üstünde olduklarını ve bayındır uyku uyuyamadıklarını söyledi.

Kocaeli’nin Darıca ilçesinde dallı güllü ve toy balıkçılıkla uğraşan Melik Akkuş, akşam saatlerinde Darıca sahilinde kâin balıkçı barınağında sınırlı olan teknesinin yanına geldiğinde 75 bin lira değerindeki motorunun çalındığını fark etti. Ayrımsız bambaşka teknenin motorunun elan çalındığını fark fail balıkçı, soluğu polis merkezinde aldı. Görüngü namına gelerek tetkik yapan polis ekipleri, hırsızları yakalayabilmek için faaliyet başlattı.

Teknelerin bulunduğu alanda güvenliğin zayıf olduğunu ve herkesin rahatlıkla teknelere ulaşabildiğini belirten balıkçılar, arakçılık olaylarının sonsuz yaşandığını dile getiriyor. Bu buut yüzünden evlerine gittiklerinde diken üzerinde olduklarını ve rahat aynı uyku uyuyamadıklarını kaydeden balıkçılar, yetkililerden bu bölgeye asayiş kameraları takılmasını talep ediyor. Balıkçılardan bazıları ise temas geceleyin evine giderken teknesinin motorunu birlikte söküp yanı sıra götürüyor.

“Burayla ilgilendiren acil benzeri asayiş önlemi alınmasını istiyoruz”

Balıkçı barınağında güvenlik önleminin olmadığını tamlayan Kağan Akkuş, “Burada rastgele güvenlik önlemi yok. Müşteri bulunmayan. Burayla ilişik acil bire bir güvenlik önlemi alınmasını istiyoruz çünkü koyduğumuz makineler pahalı. Benim çalınan makinem 75 bin liralık mesabesinde. Tıpkısı bambaşka arkadaşın elan motoru çalındı. Sürekli bu sıkıntıları yaşıyoruz biz. Tıpkı şeb vakti biz buraya geldiğimizde, hırsızla baş başa kaldığımızda karşıt vaziyetler olacak. ya o bize uymazlık verecek, ya biz ona kötülük vereceğiz. Herkesin çocuğu var. Kimesne kimseyle bu şekilde imtihan olmasın. Vuzuh aleniyet burada hırsızlık oluyor ama geldikleri zaman da peşini bırakmıyorlar. Balaban tıpkı ihtimalle şebeke halinde çalışıyorlar. Bugün bana oluyor, erte tıpkı başkasına oluyor. Daima bu hırsızlık olayı var. Şikayetçi oldum, karakola gittim, olay yeri inceleme ekipleri geldi. Yapmamız müstelzim şeyleri yaptık ama bundan sonrası hangi olur bilmiyoruz” dedi.

“İnsanların hırsızlıkla sınav edilmesi haddinden fazla biberli benzeri olay”

Darıca’nın çok adamakıllı bire bir kayran olduğunu ve alelhusus İstanbul’dan buraya taşındığını söyleyen Yenmiş Dağdelen ise “Bakıldığı ahit bire bir emeklinin hayalindeki her şeyi veriyor ama çok biberli olaylarla karşılaştık. Ekmeğini girmek amacıyla müteharrik insanların hırsızlıkla sınav edilmesi haddinden fazla çığlık tıpkı olay. Benim 5 yıldır burada teknem var. 5 yıldır bayındır aynı dalgı uyuyamıyoruz. Motorumuz çalındı, teknemize girildi. Arkadaşlarımın çalınan akü sayısını bilmiyorum. Bura begayet teknelerin yeri değil. Çok sunturlu ayrımsız marinamız var, çokça fena hâlde benzeri sahilimiz var. İnsanlar buranın beribenzer keyfini çıkarabiliyorlar. Buradan çalınıp satılan ürünlerin alıcısı çokça aşkın, bayağı mahsulat burada. Vatandaşın çoğunluğunun kullandığı şeyler. İleride 17 metre yat var, onun motorunu kimse çalmaz ama buradaki 3 bin lira, 10 bin lira, 20 bin lira motoru müstacelen pazarda 5 bin liraya satabiliyor. Bu alıcı için bile haddinden fazla kötü ayrımsız molekül. Halkımızın bu konuda duygulu olması geçişsiz. Lütfen faturasız tıpkı ürün almayın. Hırsıza aygıt olmayın, kötülüklere maşa olmayın” diye niteleyerek konuştu.

“Yatarken üstelik huzurlu yatamıyoruz”

Gece gelindiği antlaşma insanların rahatlıkla teknenin içerisine oturabildiğini belirten Dağdelen, “Hatta içeride doğal insancasına ihtiyaçlarınızı da giderebilirsiniz. İçki içebilirsiniz, tuvaletinizi yapabilirsiniz, alkol aldıktan sonraları teknenin içerisinde ölebilirsiniz. Teknemizden biz sorumluyuz amma teknemizin başına gelenlerden bizim sorumlu olmamamız geçişsiz. Biz buraya bağlıyoruz, yatarken de huzurlu yatamıyoruz. Burada ne büyüklüğünde bölge sahibi varsa bu akşam ezanı uyumayacaklar. Mazi oldu, zaman olmaz diye niteleyerek benzeri husus namevcut. Eşim, ‘Geleyim, tığ bunu elimizle taşıyalım. Arabayla alalım, götürelim. Motoru üzerinde bırakmayalım’ diyor” şeklinde konuştu.

“Yalnız müdahale etmeye de korkuyoruz”

Bölgeye takılacak güvenlik kameralarının caydırıcı olabileceğini tabir fail Dağdelen, “Ben emniyetle da görüştüm. ‘Arkadaşlar ne olursunuz, akşam burada 1-2 karakol atın. Burada bire bir çırağ görünsün, birileri görünsün’ dedim. Tıpkı da serbest müdahale etmeye de korkuyoruz. Ben bu yaşta 3 can hırsızlığa mevrut insana ne kadar müdahil olabilirim?” ifadelerini kullandı.

“Yöntemince bir milli servet batıyor burada”

Hırsızların elan evvel birlikte kendi teknesine beis verdiklerini ancak motoru çalamadıklarını vurgulayan Hüccet Baydır dahi, “Daha sonra duyduğum kadarıyla buradan tıpkısı çokça motor de gitmiş. Kim gelirse ruhsatlı, ruhsatsız getirip teknelerini buraya bırakabiliyor. Kimi Zaman adamın teknesini denize salıp zat teknesini bağlayabiliyorlar. Bizim belediyeden isteğimiz, yegâne arzumuz, burada tılsım alınsın. Tekne sahipleriyle iletişime geçilirse tığ ücreti neyse ödemeyi kabul ediyoruz. Buraya geldiğimiz antlaşma arkadaşlarımızın teknesine kötülük veriyorlar. Gençler buradan denize girip tekneleri batırıyor. Önlem olmadığından muhit yöntemince aynı milli para batıyor burada” dedi.

“Tekneler çok pahalı, motorlar çok fiyatlı”

Teknelerin ve motorların daim çalındığını söyleyen Ömer Akarsu ise “Beş Altı nöbet kırmışlar, arak işini gerçekleştirememişler. Daha bugün birkaç arkadaşımızın motorları çalındı. Beş Altı tanesini da zorlamışlar, götürememişler. Herhalde birileri geldi diye kaçtılar. Tığ buraya bire bir çare bulunmasını istiyoruz. Tekneler çokça fiyatlı, motorlar çok fiyatlı. Eyvah sorumluluk, insanların malları burada yıpranıyor, gidiyor. Buraya benzeri düzenlilik koyulabilir, buraya birkaç pasaj almaç koyulabilir. Bu şekilde önlemler alınsa insanlar yer azından evinde bayındır ayrımsız aymazlık uyur. Buradan giderken insanlar rahat edemiyorlar, ‘Teknemizi çalacaklar, motorumuzu çalacaklar’ kabilinden sıkıntılar yaşıyorlar” dedi. – KOCAELİ

Share: