Bilecik Belediyesindeki algı iddiasıyla ilgili davanın görülmesine başlandı

Vergi iddiaları dolayısıyla İçişleri Bakanlığınca Bilecik Şehremaneti Başkanlığı görevinden arızi olarak uzaklaştırılan ve CHP’den ihraç edilen Bonkör Mecnunca ile sakat Kayı NANIAZIZ Umumi Heyet Başkanı Selçuk E’nin yargılanmasına başlandı.

Bilecik Ciddi Ceza Mahkemesindeki duruşmaya mevkuf sanık Selçuk E. ve tutuksuz maznun Verimli Atmaca ile taraf avukatları katıldı.

Sanık Selçuk E, 2019’un april ayında umumi heyet başkanı olduğu Kayı AŞ’bile 350 kişinin çalıştığını belirterek resmi kendisine danışmanlık görevinde bulunmadığını, Kovid-19 salgını döneminde İstanbul’a gidişlerinde zorlamasız olması üzere danışmanlık kartı çıkardıklarını, bu nedenle başbuğ danışmanı sıfatını kullandığını argüman etti.

Davada şikayetçi olan kişilerin, kendisinden binanın satılması üzerine arkalama istediğini nâkil Selçuk E. savunmasında şu ifadeleri kullandı:

“AVM ile ilgili komutan yetkilisi Veli Ç’dir. Ben murat üzerine karışan oldum. Ege Ç’nin onayı olmadan tek satış gayrimümkün ve değer belirlemeyi da belediye encümeni yapar. Ben encümende değilim, zımnında koca hakkım bulunmayan. Benim dilek ettiğim miktar ağız ağıza uzlaştırıcılık bedelidir. Bu paranın yüzdelik 10’unu ara buluculuk dolayısıyla kâm ettim. Selek Şahin’in bu konuda tek bilgisi namevcut, kendisine hiç bahsetmedim onlarla görüştüğümü. Bittabi başbuğ yerine biliyordu ama mal konularından hiçbir bilgisi bulunmayan.”

Konunun ağız ağıza ticaretle ilgisinin olduğunu, AVM binasını kabul etmek talip kişileri zorlamadığını öne süren Selçuk E. tahliye ve aklanma talebinde bulundu.

Semih Delimsirek’in savunması

Diğer sanık Cömert Delicesine dahi Selçuk E’nin çocukluk arkadaşı olduğunu belirterek “Bilecik’e geldiğimde şehremaneti diyerek bire bir özdek yoktu arasında. Bu nedenle daha ilkin tanıdığım 4 kişiyi belediyeye transfer ettim. Selçuk üstelik bunlardan birindi ve iki mahiye almasın diye niteleyerek tek devir müşavirlik görevi vermedim. Ona basın birimi ayrımsız müşavirlik tabelası yapmış ama danişment değilim.” savunmasını yaptı.

Faaliyete geçmemiş AVM’nin satışı konusunun 4 yaşama beyninde olduğunu, belediyenin işin zarfında bulunmadığını encam süren Delice şöyle bitmeme etti:

“Beceri aşamaları geçtikten bilahare yemeden içmeden belediye karşılık belirler. Encümende bulunanlar var, neden takkadak ego buradayım? 1,5 milyon lira tenzilat için 5 milyon teklik rüşvetin verilmesi ana hayatın akışına aykırıdır ve aksilik burada. Bilecik Belediyesinde 533 etkin var, ayrımsız kişinin yazık yapması nedeniyle ego illet burada yargılanıyorum? AVM konusunda yapılan satışla ilgilendiren tek konuda bilgi sahibi değilim. Masadaki ruhsatlar konuşuluyor, belediyede iki mimar vardı, biri gebe oldu biri birlikte hastalandı. Pandemi dönemiydi, eleman eksiği vardı ve ego üstelik Selçuk’tan bu işleri toparlamasını istedim. Oradaki ruhsatlar onunla ilişkin mümkün.”

Delimsirek beraatini kâm etti.

Davacılardan yüklenici Ege Ç, Alicenap Mecnunca ile 2019’da buluştuklarını, iki yıl içinde eş bedelinin belirlenmediğini anlattı.

Veli Ç, “İşim eğlenme noktasına geldi ve iki kere ben onlara kâtibiadil marifetiyle ihtarname çektim. Elan sonra koca bedelini 26 milyon liralık yerine belirlediler. Ego üstelik ilana çıktım ama dedikodular yüzünden kimesne almadı. Bu aha ego maddi açıdan kötülük ettim, şikayetçiyim.” dedi.

Harun D. ise AVM’nin ortağı olduğuna ilgilendiren kamuoyunda kavisli tıpkısı orgazm bulunduğunu dile getirerek “Resmi adına hakeza aynı molekül olmadı hiçbir zaman. Selçuk E. bizden nakit para ve araba istedi. Tığ dahi hoppadak faturalı adına kepçe alabileceğimizi söyledik. Kendisi birlikte ‘Ego kepçeyi hangi yapayım?’ dedi. Selçuk E, Zekai K. ve Nurullah K. ile benzeri görüşmesinde kağıdın arkasında istediği para miktarını yazmış. Tığ bile bununla emniyete gittik.” diye niteleyerek konuştu.

Binayı satın kabul etmek isteyen Nurullah K. ve Zekai K. bile Selçuk E’nin kendilerinden mal istek ettiğini öne sürdü.

Mahkeme heyeti, Selçuk E’nin tutukluluğunun devamına değişmeyen vererek dosyadaki eksikliklerin giderilmesi ve tanıkların dinlenilmesi üzere duruşmayı erteledi.

Algı iddialarına ait soruşturma

Bilecik Belediyesi iştiraklerinden Kayı AŞ Umumi Heyet Başkanı olan Selçuk E’nin, AVM satışı için icazet bedeli ve gelişim takibi üzere başvuranlardan kazanç istediği iddiaları üstüne, 19 Ocak’ta, İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Savaşım Şubesi ekiplerince ameliyat düzenlenmişti. Gözaltına alınan ibret, çıkarıldığı hakimlikçe tutuklanmıştı.

Soruşturma kapsamında, 25 Şubat’ta İçişleri Bakanlığınca görevden arızi adına uzaklaştırılan Kerim Atmaca ise CHP Efdal Düzen Bağı Kurulunca 14 Haziran’da partiden ihraç edilmişti.

Selçuk E. ve Selek Delimsirek hakkında 12 yıla büyüklüğünde hapishane istemiyle sevgili açılmıştı.Share: