Beylikdüzü Belediyesi’nden Kıbrıs Gazilerine Özel Etkinlik

Beylikdüzü Belediyesi tarafından Kıbrıs Hazar Harekatı’nın 48. yılı nedeniyle, vefa etkinliği düzenlendi. 48 yıl önceki Kıbrıs’ta boy yazan kahramanlarla alay malay olmaktan ufuk hava duyduğunu dile getiren Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, “KKTC’nin varlık mücadelesine nazik yardım sunan yiğit gazilerimizle benzeri araya geldik. Dünyaya yaşıt gösterilen ayrımsız zaferin kahramanları olan gazilerimize ne kadar hizmet etsek bir iki kalır”  dedi.

20 Temmuz 1974 Kıbrıs Sulh Harekatı’nın 48. yılı kapsamında Beylikdüzü Belediyesi yoluyla Kıbrıs Platformu hareket birliğiyle “Kıbrıs Harekatı Gazilerine Vefa” etkinliği düzenlendi.

Beylikdüzü Hayat Vadisi Kıbrıs Anıtı’na çelenk sunu töreni ile başlayan aktiflik, Marmara Toplumsal Tesisleri’nde gaziler üzere hazırlanan yemek programıyla bitmeme etti. Daha sonra BAKSM’de vadi düzlük Beylikdüzü Sahnesi’nde Kıbrıs gazileri amacıyla unutulmaz tıpkısı anma etkinliği gerçekleştirildi.

Etkinliğe, Beylikdüzü Belediye Reisi Mehmet Garaz Inmeli, İBB CHP Meclis Kadro Başkanvekili Doğan Subaşı, Kıbrıs Platformu Başkanı Hasan Taş, siyasi parti ilçe başkanları, Kıbrıs Barış Harekatı’na katılan Kayseri Albeni İndirme Tugayı 3. Paraşüt Taburu Gazileri ve çokça sayıda yurttaş katıldı.

Programda Kıbrıs Araştırmacısı ve Kıbrıs Platformu Başkanı Hasan Taş, Kıbrıs Hazar Harekatı’nı anlatan bire bir banak gerçekleştirdi. Sunumda, Kıbrıs Adası’nın tarihi, Rumlar vasıtasıyla Ada’daki Türklere müteveccih yapılanlar, harekata revan proses, Kıbrıs Gazileri ve 1974’te Türk Silahlı Kuvvetlerince düzenlenen Kıbrıs Hazar Harekatı’nın detayları anlatıldı.

ÇALIK: “DÜNYAYA EMSAL GÖSTERİLEN BİR ZAFERİN KAHRAMANLARISINIZ”

48 sene ilk Kıbrıs’ta gestalt yazan kahramanlarla alay malay bire bir sahnede olmanın ve o anıları paylaşmanın onurunu yaşadığını tamlayan Mehmet Garaz Çalık, “Vefamızı izah etmek ve kaybettiğimiz şehitlerimizi rahmetle adlandırmak için KKTC’nin varlık mücadelesine iri katkı sunan alp gazilerimizle tıpkısı araya geldik. Dünyaya emsal gösterilen bire bir zaferin kahramanları siz gazilere ne kadar bakım etsek, sizin yaptıklarınızın birlikte çokça beş altı kalır. Bala vatanın bugün erinç içerisinde devamlılığını sürdürüyor olması hepinizin canını ve bedenini siper etmesinin neticesinde olmuştur. Bu anlamda şehitlerimizi rahmetle anıyor siz zer gazilerimize de şükranlarımı sunuyorum” dedi.

SUBAŞI: “TÜRKİYE’DE VEFAYI SUNU İYİ BİLEN İLÇE BEYLİKDÜZÜ”

Anma programında gazilerle birlikte olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Doğan Subaşı birlikte “İyi kim Beylikdüzü’ne geldiniz. Türkiye’bile vefayı yeryüzü gür bilici ilçe Beylikdüzü, bundan sakıncasız olun. Beylikdüzü’nün değme sene Türkiye, İstanbul ve Beylikdüzü çapında verdiği ‘Vefa Ödülleri’ var. Bu anlamda sahnede meydan düz ‘Vefa’ kelimesi bahis olsun diye niteleyerek konulmadı. Beylikdüzü’nün seçme devir kollarını size açacağına tehlikesiz olabilirsiniz. Sizi çok seviyoruz, burayı eviniz kadar kabul edin” diyerek konuştu.

AHU: SUNMA HADDINDEN FAZLA ÇARPIŞAN BÖLÜĞÜZ VE 38 KITA ŞEHİDİM VAR

Kayseri Çekicilik İndirme Tugayı 3’üncü Paraşüt Taburu Gazileri yerine Emekli Piyade Komando Er Albay Orhan Ceylan ise pandemi nedeniyle üç yıldır küşayiş verdikleri buluşmalarına kaldıkları yerden bitmeme ettiklerini belirterek, “Bu programla gelişigüzel 16’ıncı buluşmamızı gerçekleştirdik. Bugün burada bize bu desteği sağladığınız için sizlere şükranlarımızı ve saygılarımızı sunuyoruz. Bu hane ve taburdan desteklenen kişilerle bu arada tığ sunu haddinden fazla çarpışan bölüğüz ve 38 pasaj şehidim var. Hepsinin mekanı cennet olsun. Sizlerin karşısında devletim ve milletim yerine kendilerine bire bir posta henüz teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Konuşmaların ardından 1974 Kıbrıs Sulh Harekatı’na katılan Kayseri Hava İndirme Tugayı 3’üncü Paraşüt Taburu gazilerine plaket ve çiçek arz edildi. bazı bazı duygu kırcı anların yaşandığı yâd programı, Türk folk müziği sanatçısı Ziyalı Beyoğlu’nun konseriyle sona erdi.

Share: