BEBKA’dan girişimcilik ekosistemine görüntü desteği

BEBKA Umumi Sekreteri M. Zeki Durak, 100 milyon lirayı aşan aşama sermayesi yatırım fonlarına müteveccih fon çağrısının birlikte istihdam güvenceli kurslarla kalkınma sürecinin hızlanacağını söyledi.

Sanayi ve Uygulayım Bilimi Bakanlığı Kalkınma Ajansları Umumi Müdürlüğü koordinasyonunda hayata geçirilen yeni mali destek programı sebebiyle çok heyecanlı olduklarını belirten BEBKA Genel Sekreteri Doç. Dr. M. Anlaklı Durak, “100 milyon lirayı aşan bölgesel etap sermayesi finansal destek programı ve mahiyet çağrısı ile bölgemizde aceleci büyüme ve ekleme derece tekvin potansiyeli olan girişimlere envestisman işleyen Etap Sermayesi Yatırım Fonlarına eş kendisine bindi sağlamayı hedefliyoruz. Bölgeye çektiğimiz millî ve uluslararası fonlar, erdemli nema potansiyeli olan girişimlere ve KOBİ’lere yatırım yapacak. Böylelikle bölgemizde girişimcilik ekosistemi aceleci ayrımsız şekilde gelişecek” diye konuştu.

Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü aracılığıyla kalkınma ajanslarının 2022-2023 temasının ‘zihayat istihdamı’ kendisine belirlendiğini da vurgulayan M. Zeki Durak, ” Eskişehir’üstelik, MEGEM ve Eskişehir OSB ile birlikte hayata geçirdiğimiz ‘İstihdam Güvenceli Mesleksel Yetişek Kursları’ ile bir nice zihayat arkadaşımızı patika sahibi yaparken, iş dünyasının birlikte kalifiye eleman ihtiyacını karşılıyoruz” dedi.

Bunun dışında, 2022 yılı Rustik Kalkınma Mali Destek Programı sonuçlarının açıklandığını bile hatırlatan Durak, “Programa referans eden 45 projeden 16’sı bindi almaya doğruluk kazanırken, bu projelerin 8’i Eskişehir’den. BEBKA’nın kırsal kalkınma namına yürüttüğü programdan faydalanmaya doğruluk kazanan bu 16 projeye 14 milyon liradan aşkın hibe vereceğiz. 2024-2028 TR41 Havza Planı hazırlıkları devam ederken mülhak kızıl üretim, zinde istihdamı, girişimcilik ekosisteminin geliştirilmesi ile gelişigüzel rustik kalkınma bile öncelikli konularımız arasında yer alıyor” ifadelerini kullandı. – BURSA

Share: