BBP Umumi Başkanı Destici, Hacıbektaş ilçesinde ziyaretlerde bulundu

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesinde ziyaretlerde bulundu.

Destici, Hacıbektaş ilçesinde esnafla tıpkı araya gelerek sorunlarını dinledi ve izaz edilen kahveyi içti.

Ardından Hacı Bektaş Veli Müzesi ve türbesini ziyaret fail Destici, tıpkı süre önce annesi Ön Gün Ulusoy’u kaybeden Hacı Bektaş Ege Dergah Vakfı Genel Başkanı Timur Can Ulusoy’un evine giderek taziyelerini iletti.

Destici, çıkışta basın mensuplarına yaptığı açıklamada, zaman hünkar Hacı Bektaş Iye’nin yaşadığı yerde bulunmaktan nazik bire bir öz saygı duyduğunu söyledi.

Hacı Bektaş Veli ve Horasan erenlerinin türbelerini mülakat ettiklerini ifade eden Destici, şunları kaydetti:

“Allah rahmet eylesin, Allah onlardan razı olsun. Hoca Ahmet Yesevi’nin ocağından buralara, buralardan bile Balkanlara kadar bütün bu topakların Türkleşmesinde, İslamlaşmasında Cömertlik kültürünün, geleneğinin yerleşmesinde, yaşatılmasında bütün onların bukanak izleri var. Hacı Bektaş Iye, Hacı Bayram Iye, Yunus Emre, Hazreti Mevlana, bilcümle bunlar bizim Rum topraklarının çok yetişkin manevi mihmandarları. Biz millet olarak onlara müteşekkiriz. Tıpkı el elan şükranlarımızı sunuyoruz. ‘Gelin canlar bir olalım’ demiş. Tığ birlikte var olan birliği keyiflendirmek amacıyla savaş veriyoruz.”

“Onun vefatı bizleri üstelik çokça dikçe üzdü”

Timur Can Ulusoy’un Hacı Bektaş Ege geleneğinden geldiğini belirten Destici, şöyle konuştu:

“Burada de Hacı Bektaş geleneğinden gelen ve siktirici aslını koruma fail, esirgeyici, hayat dolu, yaşatan Timur Duygusal Ağababa gibi, işte bu aşama ki Arife Temel, hünkarın gelini yerine biliniyordu, o makamla adlandırıyordu. Onun amacıyla birlikte haddinden fazla değerliydi, kıymetliydi. Onun vefatı bizleri birlikte haddinden fazla etraflıca üzdü. Ben tıpkısı kez henüz Arife Temel’ya Allah’tan yağmur diliyorum. Onunla gelişigüzel henüz önce rahmeti rahmana mülaki eşi ve bu hanenin kurucuları olan Cemalettin Çelebi, onun oğulları, onun neslinden mevrut ve bugün ahirete ölüm etmiş herkese birlikte Allah’tan rahmet diliyorum. Mekanları cennet olsun. Bugün burada Timur Birey Ata’ye ve başka familya bireylerine hem şahsım hem da Nazik Birlik Partisi camiası olarak başsağlığı dileklerimizi ve taziyelerimizi ilettik. Cenabıhak kabul etsin.”

Ulusoy birlikte ziyaretinden periferi BBP Genel Başkanı Mustafa Destici’ye teşekkür etti.

Share: