Bayraklı’ya “Pörsümüş Çayı” modeli

Bayraklı Belediyesi, Laka Deresi ve Bornova Çayı’nın Bayraklı sınırları içre mütezayit kısımlarında, Eskişehir’deki Pörsümüş Çayı bire bir tıpkısı ıslahat ve peyzaj çalışması yarmak üzere kolları sıvadı. Projenin detaylarını İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve İZSU yönetimi ile bile paylaşan Bayraklı Belediye Reisi Serdar Sandalet, “Bayraklı’nın saf güzelliklerini ortaya hissetmek ve yarınlara elan yaşanabilir benzeri kent bırakmak amacıyla çalışıyoruz” dedi.

Bayraklı Belediyesi, İzmir Büyükşehir Belediyesinin öncülüğünde Laka Deresi ve Bornova Çayı’nın Bayraklı sınırları içerisinde küsurat kısımlarında düzelti çalışmaları açmak ve çevre düzenlemeleri sebebiyle ilçeye derece katacak kullanılmamış sosyal teçhizat alanları vermek amacıyla çalışmalara başladı.

Öte yandan Bayraklı Şehremini Serdar Sandal, geçtiğimiz günlerde İzmir Büyükşehir Şehremini Tunç Soyer’i ülfet ederek, projenin detayları hakkında bilgilendirdi. Projeyi berenarı beğenen Komutan Soyer’in “Bayraklı üzere çok önem verdiğimiz ve söz verdiğimiz bu projeyi hayata kılmak için sabırsızlanıyoruz” dediği belirtildi. Bayraklı Şehremini Başkomutan Sandalet, Soyer’in talimatı doğrultusunda, İZSU Umumi Müdürü Ulu Hıdır Köseoğlu’yla da ayrımsız araya gelerek çalışmaların startını verdi.

Gondol turları, içtimai donatı alanları

Hayata geçirilmesi melhuz proje, 3 etapta gerçekleşecek. 1’inci ve 2’nci aşamada, Laka Deresi ve Bornova Çayı’nın kaza sınırları içre küsurat kısımlarında, 3’üncü etapta ise rastgele iki derenin denize dökülen kuma yatağında ıslahat çalışmaları ve kasaba düzenlemeleri yapılacak. Derelerin literatür bile akarsu tutması sağlanacak. Bu aşamadan sonradan Eskişehir’deki Porsuk Çayı bir projelendirme ile bu bölgelerde turistik gondol turlarının yapılmasının önü açılacak. Melhuz belde düzenlemeleri sebebiyle, ilçeye binlerce metrekare yeni yeşil kayran kazandırılacak ve içtimai donatı alanları oluşturulacak. Modern peyzaj çalışmaları, şehir mobilyaları ve kafeteryalar yardımıyla proje alanı ve çevresi İzmir’in arz oylumlu çekicilik merkezi haline dönüştürülecek.

“Bayraklı’ya derece katacak”

Bayraklı Belediye Reisi Başkomutan Sandalet üstelik, “İlçemize ayar eklemek ve yarınlara henüz yaşanabilir benzeri Bayraklı tasarruf etmek üzere çalışıyoruz. Bornova Çayı ve Laka Deresi’nin ıslahı ile yer düzenlemelerinin ilçemize eskimemiş bire bir seziş kazandıracağına inanıyoruz. Projemizi İzmir Büyükşehir Uray Başkanımız Tunç Soyer ile paylaştık. Haddinden Fazla beğendi ve aynı an geçmiş proje aşamasına geçilmesi amacıyla komut verdi. İlgisi ve alakası üzere Bayraklı halkı yerine kendisine minnetlerimizi sunuyoruz. Onun direktifleri doğrultusunda İZSU yönetimine dahi tike yaptık. Eskişehir’deki Pörsümüş Çayı ayrımsız ayrımsız projeyi Bayraklımıza kazandırmak hayal değil. Teknik çalışmaların peşi sıra, projemizi hayata geçirmeyi hedefliyoruz” dedi. – İZMİR

Share: