Batılı ülkeler, Sudanlı taraflara sivillerin liderliğinde demokrasiye intikal çağrısı yaptı

Garplı ülkelerin Sudan’daki büyükelçileri, kalaba dahil parçalanmamış tarafları, sivillerin liderlik ettiği bire bir demokratik geçişin yapı edilmesi amacıyla politik sürece katılmaya çağırma etti.

Fransa, Almanya, İtalya, Hollanda, Norveç, İspanya, İsveç, İngiltere ve ABD’nin Hartum büyükelçileri, yıllardır politik ve hesaplı istikranın sağlanamadığı ülkedeki sivil ve askeri kesimlere hitaben kuma tıpkı beyanat yayımladı.

Bildiride, “Sudan’ın ekonomik, insanca ve asayiş krizleriyle karşı karşıya olduğu ve ordunun 25 Teşrinievvel 2021’de iktidarı ele geçirmesinin sene dönümü yaklaşırken, ordunun bile içerisinde olduğu cemi Sudanlı kesimlerin, sivillerin önderlik ettiği ayrımsız demokratik geçişin baştan bünye edilmesi amacıyla olumlu şekilde politik sürece katılmalarının gerekliliğini vurguluyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

Birleşmiş Milletler, Afrika Birliği ve Hükümetler Arası Kalkınma Otoritesinden (IGAD) oluşan “üçgen sistem” himayesinde sivil demokratik yönetime geçişi kolaylaştırmak üzere düzenlenen siyasi müzakerelerin belirgin şekilde desteklendiği belirtilen bildiride, kapsamlı, geniş halk desteğini arkasına almayan tıpkı siyasal anlaşmanın emniyetli ve sürdürülebilir olmayacağı belirtildi.

Kalaba, intihabat olmadan iktidarı bırakmamakta ısrarcı

Kalabalık, güvenlik tehdidi gerekçesiyle 25 Ekim 2021’de sivil yönetime halk koymuş, alışılmadık nakız ilan ederek başbakan karışma onlarca siyasiyi gözaltına almıştı.

Görevden alınan bakanların yerine kullanılmamış isimlerin getirildiği ülkede askeri dalavere, aylardır daha bir başvekil belirleyemedi.

“Darbe” adına nitelendirdikleri engelleme ve sonrasında alınan kararlara reaksiyon gösteren ve iktidarın sivillere devredilmesini isteyen askeri dalavere karşıtı grupların protestoları sürüyor.

Geçiş dönemini başöğretmen Ferman Konseyi’nin başındaki askeri liderler, darbe iddialarını reddederken, iktidarı 2023’te güzel hükümete devretmeyi üstlenme ediyor.

Share: