Başkan Güler’den sevindirici meşruhat

Kargaşa Büyükşehir Belediye Reisi Dr. Mehmet Hilmi Güler, 2023 yılı öncesi müjdeler verdi. Komutan Güler, onyıllardır sorun olan Atmaca-Niksar yolunun tenkis kararı alındığını açıkladı. Kargaşa’nun Ünye Limanı’nın bundan hakeza bahir taşımacılığının yanısıra Kruvaziyer turizmine da açılacağını kaydeden Komutan Güler, Karadeniz dalgalarından ulusal şebekeye verilecek nitelikte zindelik üreteceklerini ve bu amaçla İsrail’birlikte benzeri firma ile anlaşma imzaladıklarını belirtti. Komutan Güler Altınordu’ya aynı muştu vererek 1000 araçlık yıpranmamış otopark çalışmalarına başladıklarını kaydetti.

Kargaşa Büyükşehir Şehremaneti Meclisi Ara Ayı Yalınç Sedir Toplantısı’nı gerçekleştirdi. Toplantıda Cıvıl Cıvıl için mehabetli kararlar alındı.

2022 yılının sonuç sedir toplantısı Kalaba Büyükşehir Belediye Reisi Dr. Mehmet Hilmi Güler’in başkanlığında gerçekleştirildi. Ruzname maddelerine geçmeden geçmiş değerlendirmelerde kâin Başbuğ Güler, divan üyeleri ve kamuoyuna yoğun müjdeler vererek çalışmalar üzerine bilgilendirmelerde bulundu.

Atmaca-Niksar yolu ihale ediliyor

Ordu’nun geleceği için nazik önem yer eden ve yıllardır gündemde olan Akkuş-Niksar yolu ile başlayan Başbuğ Güler, yolun tenkis kararı alındığının müjdesini verdi.

Komutan Güler laf hakkında şu bilgileri verdi:

“Yapmış olduğumuz çalışmalarla hem kazançlı hem üstelik yatırımlar üzerine güzel gelişmeler oldu. Bunların başında Akkuş-Niksar yolu ihalesi karar makbuz. Dolayısıyla çokça yetişkin tıpkı arteri Kargaşa’yu, Karadeniz’i, Dereyolu kadar hayat dolu tıpkısı kere bizi Anadolu’ya, Akdeniz’e, İç Anadolu’ya bağlamış olacak. Bu şehrimizin geleceği açısından harikulade bir evolüsyon.”

“Limanımız talih ekonomimize katkı sağlayıcı ayrımsız liman haline geliyor”

Ünye Limanı’nın dış satım ve ithalata elverişli olması amacıyla çabuk bir faaliyet gerçekleştirdiklerini, Ro-Ro arsıulusal seferlerinin başlamasıyla gelişigüzel deminden de Kruvaziyer gemisine aile sahipliği yapacağını tamlayan Başbuğ Güler, şöyle devam etti:

“Kalabalık’yu denizle etkili bir şekilde buluşturuyoruz. Bahir kenarında olmamıza rağmen yıllardır gemilerin uğramadığı tıpkı yerdi. Fındık üstüne dahi dünyanın sunu fazla fındık üreten ili olduğumuz halde denizden fındığımız ihraç edilmiyordu. Bunun zir yapısını gerçekleştirdik. Hele Ro-Ro yüklemesinde gemileri harekete karışma ettik ve Ünye Limanı’mızdan yüklemelerimizi sürdürüyoruz. Çimento ve maden yüklemesi yapılan bizi çok fazla etkilemeyen Limanımız bundan sonra belediyemiz ve devlet ekonomizme ulama sağlayıcı tıpkı liman oldu. Evvelinde kasa ile yüklenen ürünler demin tırlarla yükleniyor. Geçenlerde birlikte kruvaziyer gemisi limanımıza ati. Bu durup dururken olmadı, limanımız üstelik gerçekleştirildiğimiz icraat ile oldu. Cıvıl Cıvıl yemeden içmeden kişi bölgesinde değil, Karadeniz ile alay malay sayılı limanlardan biri oluyor. Bunun adamakıllı olmasını diliyorum.”

“Fındıkta lisanslı depo yerini belirledik, canlı karbon tesisi inşaatı sürüyor”

Göreve başladığı günden bu yana fındığa, fındık fiyatına üreticilerin menfaatine olacak nitelikçe olumlu icraat yaptıklarını, fiyatları manipüle etmeye çalışan kesimleri Rekabet Kurumuna başvurarak anket açılmasını sağladıklarını ve bunun neticesinde fındık fiyatının başıboş piyasada arttığını belirten Başkan Güler, bundan sonraki aşamada lisanlı depo kurulacağını, çalışkan karbon tesisi inşaatının bile sürdüğünü belirtti.

Başbuğ Güler, “Fındık ile yaptığımız icraat olumlu sonuçlar verdi. 40’lı olan fiyatlar 52-53’ü buldu. Bunda yapmış olduğumuz çalışmaların haddinden fazla nazik payı var. Lisanslı depoculuğun şirketini kurduk, yerini tespit ettik. Yakında inşaatına başlıyoruz. Fındık noktasında bura bütün anlamıyla yeryüzü beş altı 2-3 yıl ürüne bakım veren bir yatırım haline geliyor. Haddinden Fazla şişman bir eksiklikti bu bile aynalı olsun. Fındığın hakkını konu ile değil, icraat ile gerçekleştirmiş olduk. Gine fındık kabuğunu faal karbona vermek için hayata geçirdiğimiz üretimlik acilen yükseliyor. Orada da üretimimizi yapacağız” ifadelerini kullandı.

“Karadeniz’in dalgalarından hayatiyet üreteceğiz”

Yararsız ve rüzgardan erke üretimini gerçekleştirmelerinin ardından Karadeniz’in dalgalarından birlikte enerji üretimi çalışmalarına başladıklarını söyleyen Başbuğ Güler, “Deniz dalgasından hayatiyet enerjisi boşaltmak için İsrail ile 150 milyon dolarlık çalışmayı imzaladık” dedi.

Başbuğ Güler şöyle konuştu:

“Bahir dalgalarından cümbüş enerjisi yollamak için çalışmalarımızı yaptık. Mücahede arkadaşlarımız İsrail’bile dahi görüşmeler yaptılar. Türk-İsrail ortaklığında orostopolluk enerjisi üretimi üzere 150 milyonluk dolarlık barışma imzaladık. İnşallah Karadeniz’imizin dalgalarından erke üretimi gerçekleştirmiş olacağız. Aynı güneş, rüzgar enerjisi kabilinden Tanrı bana yasalarını çıkarmayı nasip etmişti, deminden dahi bunun bile başarısını inşallah gerçekleştireceğiz. Kolpo enerjisi kasaba dostu tertemiz tıpkısı erke.”

Altınordu’ya muştu. 1000 araçlık park yeri geliyor

Kalabalık’nun otopark konusundaki sıkıntısının yıpranmamış yapılacak 1000 araçlık park yeri projesi ile son bulacağını kaydeden Komutan Güler, Altınordu ilçesinde deniz kenarında bulunan otoparkın da tevakkuf ve tatil yeri olarak düzenleneceğini ifade etti.

Başbuğ Güler laf ile ilişik şu bilgilere saha verdi:

“Kalabalık’nun otopark sorunu vardı. Biricik kalemle 1000 araçlık otopark projesini başlatıyoruz. İnşallah bunu gerçekleştirdiğimizde birlikte Altınordu deniz kenarındaki bulunan otoparkı eskimemiş otoparkımıza taşıyacağız. Bahir manzaralı alanda oturup bilcümle birlikte öz içeceğiz. Bahir manzaralı park yeri namına, bahir kenarında eğlenceli aynı vadi olacak.” – CIVIL CIVIL

Share: