Bartın’da eroin ocağında patlama! Ölmüş ve yaralılar var

Türkiye Taşkömürü Kurumu Amasra Çalım Müdürlüğü’ne sınırlı eroin ocağında grizu patlaması ihbarı üzerine bölgeye ekipler gönderme edildi.

YER ALTINDA İŞÇİLER VAR

Maden ocağından mevrut önce bilgilere bakarak patlamanın 350 metre aşağıda meydana geldiği ve meydan altında işçilerin çevrili kaldığı öğrenildi. Ekipler, işçileri yönetmek namına acilen emek başlatırken, maden ocağında toplamda 400 işçinin çalıştığı ve patlamanın 4-12 vardiyasındaki işçilerin çalışmaları sırasında meydana geldiği kaydedildi.

BİRÇOK İLDEN DESTEK EKİP GÖNDERİLDİ

Afet ve Ivedi Genişlik Yönetimi Başkanlığı’ndan bile patlamaya ait açıklama geldi. AFAD marifetiyle yapılan açıklamada muhtelif illerdeki ekiplerin bölgeye gönderme edildiği belirtilerek, “Amasra Taşkömürü İşletmesinde daha muhtemelen sıfır tıpkısı nedenle patlama meydana gelmiştir. Kütahya, Eskişehir, Zonguldak ve Karabük İl AFAD Müdürleri ile AFAD Sakarya Taharri Istirdat Irtibat Müdürlüğü bölgeye yönlendirilmiştir. Gelişmeleri strateji ediyoruz” ifadelerine saha verildi.

FAHRETTİN ADAM: 22 VATANDAŞIMIZ HAYATINI KAYBETTİ

Maden ocağındaki patlamaya ilgili sonuç durumu paylaşan Icra Vekili Fahrettin Âdem, ” Bartın’dahi, benzeri maden ocağında meydana mevrut patlamada 22 vatandaşımızı kaybettik. Seçkin birine koskocaman Allah’tan rahmet diliyorum. Milletimizin başı esen olsun. Yaralıların sağlıklarına ayrımsız dakika önce kavuşmaları amacıyla elimizden geleni yapıyoruz” dedi.

“8 KİŞİNİN BUNALTICI BAKIMDA TEDAVİSİ SÜRÜYOR”

Yaralılardan 8’inin ise gösterişli bakımda tedavisinin sürdüğünü tamlayan Icra Vekili Âdem, “Yaralılardan 8’i kisik bakımda, 4’ü serviste tedavi görüyor. 5 çorlu ise alanda kurulan Ivedi Müdahale Merkezinde. 2 Cankurtaran Uçak, ciddi bakımdaki hastalardan 1’ini Ankara’ya, 5’ini ise Başakşehir Çam ve Sakura Hastanesi Acılı Merkezine yansıtmak üzere harekete geçti” ifadelerini kullandı.

BAKAN SOYLU VE DÖNMEZ BARTIN’A GİTTİ

Eroin ocağındaki patlama zımnında Reisicumhur Erdoğan’ın talimatıyla Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez ve İçişleri Bakanı Soylu’nun Amasra’ya ulaştığı ve bölgede tetkik yaptıkları öğrenildi.

BAKAN SOYLU: RİSKLİ BÖLGEDE 49 KARDEŞİMİZ VARDI

Görüngü yerinde incelemelerde bulunduktan sonraları tıpkı açıklama fail Nazır Aristokrat, “Bu patlamanın akabinde lüzum buranın kontrol kurtarma ekipleri, gerekse çevreden gelen kontrol istirdat ekipleri engelleme ettiler. Bu konuya tıkır olan arkadaşlarımız çalışmalarını sürdürüyorlar. Hep arkadaşlarımızla gelişigüzel arama kurtarmaya refakat ediyoruz. Badiye Hastanesi oluşturuluyor. Haddinden Fazla sıkıntı duyduğumuz ayrımsız resim ile cebin karşıyayız. 110 kardeşimiz orada çalışıyordu. Bunların aynı kısmı patlamadan bilahare çıktılar. Riskli bölgede 49 kardeşimiz vardı” dedi.

BAKAN DÖNMEZ: İLK BELİRLEMELERE BAKARAK GRİZU PATLAMASI

Icra Vekili Soylu’dan sonraları açıklamalarda kâin Bakan Dönmez ise, “Havalandırma tertibatı metin olarak çalışıyor, kısmı göçükler var. İlk değerlendirmeye bakarak grizu patlaması oldu. Bütün arama kurtarma ekipleri görev başında, herhangi bir kusur namevcut. İçeride ayrımsız bitmeme fail ateş bulunmayan. Amma olumsuz ayrımsız özdek gelişir, simultane sözünü etmek lüzum paha, o maksatla bulunduruluyor. Şu anda kemiksiz ayrımsız netice namevcut. Az Buçuk ilk anlatım ettim, evvel değerlendirmeler grizu patlaması şeklinde” dedi.

CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI ANKET BAŞLATTI

Bartın Cumhuriyet Altını Başsavcılığı bile patlamayla ilişik harekete geçti. Müddeiumumilik tarafından patlamaya ilgili soruşturma başlatılırken, 3 savcıya görevlendirme yapıldı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN BÖLGEYE GİDİYOR

Bölgeyle ilgili gelişmeleri yakından izlem fail Cumhurbaşkanı Erdoğan da Bartın’a her an kurtarma çalışmalarını koordine edecek. Sosyal medyadan izah eden Erdoğan, “Çalışmaları yerinde vermek ve murakabe etmek amacıyla üç bakanımız, verdiğimiz buyruk üzerine bölgeye kavrama etmiştir. Ben da yarınki Diyarbakır programımı fek ederek inşallah Amasra’ya geçecek, cümle çalışmaları yerinde eş güdümlü edeceğim.” dedi.

VALİ ARSLAN: 74 KİŞİLİK KURTARMA EKİBİMİZ ÇALIŞIYOR

Bartın Valisi Nurtaç Arslan bile kayran altında işçiler olduğu bilgisini doğruladı. Vali Aslan, “Saat 18.15 sıralarında eksi 300 kotta bir patlama olduğu bilgisi bizlere ulaştı. Eksi 250 kotta 74 çıngı kontrol- istirdat ekibimiz çalışmalarına devam ediyor. Şu anda nakıs 300 kotta 44 yaşama, eksiklik 350 kotta da 5 yaşama var. Bu işçileri istirdat çalışmalarımız de bitmeme ediyor. 8 kişi özlük imkanlarıyla kurtarıldı. Şu asıl kadar 6 yaralımız çıkarıldı. Onlarda ambulanslarla hastanelere atıf edildi” dedi.

VALİLİK ÜSTELIK AÇIKLAMA YAYINLADI

Bartın Valiliği’nden patlamaya ilgilendiren açıklama yapıldı. Açıklamada, “Amasra Taşkömürü İşletme Müessesinde saat 18.15 sularında -300 kotunda henüz nedeni belli olmayan kısmi ayrımsız patlama meydana gelmiştir. Fenomen yerine birlik ekiplerimiz seferber edilerek mukteza çalışmalara başlanmıştır. Kamuoyuna nazikâne duyurulur” ifadelerine kayran verildi.

AFAD’DAN AÇIKLAMA

AFAD patlamanın nedenini transformatör kaynaklı yerine açıklamıştı. Fakat AFAD bu açıklamanın yanlışlıkla paylaşıldığını belirterek, henüz bilahare yıpranmamış tıpkı açıklama daha yaptı. AFAD’ın açıklamasında, “Bartın’daki maden ocağında meydana gelen patlamanın trafo kaynaklı olduğu bilgisi yanlışlıkla paylaşılmıştır. Patlamanın nedeni elan belirlenememiştir. Mahdut küsurat vatandaşlarımıza ulaşılması üzere AFAD ve tahlisiye ekipleri seferber edilmiştir.” denildi.

CHP 5 KİŞİLİK HEYET GÖNDERDİ

Patlamanın ardından temel mugayeret partisi CHP üstelik 5 kişilik ekip oluşturarak bölgeye gönderdi.

“CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN YAKINDAN TAKİP EDİYOR”

Share: