Banu Alkan için 5 yıl hapis isteniyor! Gürültülü bile ona ilişkin değilmiş

Hanende Nicelo Peachey (Nicole Rona), avukatı marifetiyle Fikri Sınai Haklar Anket Bürosu’na verdiği dilekçede 9 yıl önce sınama ses okuması yaptığını belirtti. Fakat bu kaydın izni dışında üstüne okuma yapılarak Banu Alkan eliyle ‘Parafin Orkide’ ismindeki ezgi ile piyasaya sürüldüğünü argüman etti.

“KENDİ SESİYMİŞ GİBİ PLAYBACK YAPTI”

Peachey’in avukatı İlyas Geyik, savcılığa verdiği dilekçede, “Kamuoyunca ‘Afrodit’ lakabıyla, sinemada ise Banu Alkan ismiyle aşina mazbut artist kanserlerde, göstergeç kanallarında ve hususi gecelerde söylediği eserde kavuştak ve hususi kıraat kısmı müvekkilime ilişkin sesi destursuz olarak kullanarak kişi sesiymiş kabilinden seslendirmekte ve playback yapmaktadır” ifadelerini kullandı.

BİLİRKİŞİ: GÜRÜLTÜLÜ BANU ALKAN’A AİT DEĞİL

Şikayetin ardından başlatılan sormaca kapsamında evvel adına bahis konusu ezgi, saz bilirkişisine gönderildi.

Bilirkişiden gelen rapora bakarak ‘Beyaz Orkide’ şarkısının, “Parafin beyaz orkidem, deli miyim sözde ego, aşkından alaz alaz yanıyorum orkidem” sözlerinin geçtiği nakarat bölümünde sesin Banu Parafin’a ilgili olmadığı tespit edildi. Ancak raporda söz konusu sesin müştekiye ilgili olup olmadığının tanıtlama edilmesi amacıyla yakınan vasıtasıyla yapılan ses kaydına gerekseme olduğuna değinildi.

Share: