Banka bilgileri hırsızlığı 2022’de ikiye katlandı

Kaspersky araştırmacıları, ifa verilerini çalan Bankacılık Truva Atları vasıtasıyla gerçekleştirilen saldırıların sayısının 2022’da 2021’e nazaran iki katına çıkarak tahminî 20 milyona ulaştığını bildirdi.

Kaspersky açıklamasına göre, bu sene bankacılık etiket bilgileri hırsızlığına yönelik bu etkin kampanyaya ekleme yerine siber suçlular eskimemiş dolandırıcılık planları bile geliştirdi.

Bunlar arasında ilk kez Black Friday’dahi mergup ve Demin Satın Şike Sonraları Öde (BNPL) hizmetlerinden yararlanan bire bir kimlik avı türü dikkati çekiyor.

Cümle bunlar ve elan ilavesi Kaspersky’nin son teşrin kocaoğlan iskonto sezonunda kullanıcıları güvende tutmayı amaçlayan “2022 Black Friday sezonunda müşteriler şüphesiz dolandırıldı” raporu ile açıklandı.

Buna göre, Bankacılık Truva Atları, as sezonunu fırsat alim siber suçluların cephaneliğinde makro olarak makbul araçları olarak bilinirken, kullanıcı benzeri çevrimiçi mağazaya göz attığında, Truva Atı kullanıcının web sitesindeki formlara girdiği cümle verileri kaydediyor.

Bu, siber suçluların emniyet kartı yahut banka hesap numarasına, son kullanma tarihine, CVV’ye ve kurbanın sitedeki celse açılış kimlik bilgilerine erişebileceği anlamına geliyor. Bu bilgileri ele nâkil saldırganlar, bunları kullanıcının vezneci hesabını yapmak, bilgili bilgileriyle aksata fora etmek yahut Dark Web mağazalarında verileri feda etmek üzere kullanabiliyor.

Kaspersky ürünleri ocaktan ekime büyüklüğünde tahminî 20 milyon ofans tespit etti ve önledi

Verilen bilgiye bakarak, 2021’de bankacılık Truva atlarıyla yapılan saldırıların sayısındaki çabuk düşüşün peşi sıra siber suçlular, baştan ve elan cıvıl cıvıl tıpkısı şekilde mankafa döndü.

2022 yılındaki hamle sayısı 2021’in aynı zaman dilimine bakarak iki katına daha çok. Kaspersky ürünleri ocaktan ekime kadar kısaca 20 milyon hücum tayin etti ve önledi. Bu tespit sayısındaki umumi artışın yüzdelik 92 olduğu anlamına geliyor.

İndirim sezonu ahzüita yapanların ve perakendecilerin ilgisini çekiyor. Bu dönme aynı zamanda çevrimiçi alışveriş yapanları tuzağına düşürmekten çekinmeyen siber suçluların da favorisi durumunda bulunuyor.

Siber suçlular dakikasında sona erecekmiş kabil sâdır sargı frapan düzme tekâlif oluşturuyor. Bu senaryoda kullanıcının satılan ürünleri ücretsiz veya düşük fiyata ahzetmek amacıyla tez etmesi gerekiyor. Bura, siber suçluların meccani ürünlere ahlaksız olan ve verilerini girdikleri siteye özen etmeyen müşterileri yakaladığı düz olarak dikkati çekiyor.

“Eğer eser çokça ucuza satılıyorsa, bu büyük olasılıkla aynı ayyarlık girişimidir”

2022’üstelik Kaspersky uzmanları, ilk kez BNPL hizmetlerini kötüye kullanan çok sayıda kimlik avı sayfası örneği buldu. Bu araçlar, müşterilerin ödemelerini faizsiz taksitlere bölmelerine imkân tanıyor. Bu nedenle çoluk çocuk ilkin atılmak amacıyla tüketicilere kurumlu gelen bu hizmetler, hele Black Friday kabilinden ahzüita dönemlerinde elan pop hale geliyor.

Açıklamada görüşlerine düz verilen Kaspersky Düzenlilik Uzmanı Olga Svistunova, şu bilgileri verdi:

“Yılın alışveriş ve indirim etkinliği Black Friday, yalnızca satıcılar ve alıcılar için değil, tıpkısı zamanda çabuk davranan müşterilerden oldukça çok mal ahzetmek isteyen dolandırıcılar üzere bile ülkü beş altı. Demincek Satın Al Sonraları Öde (BNPL) hizmetlerinden yararlanan kullanılmamış dolandırıcılık yöntemleri, siber suçluların yalnızca kurbanlara saldırma arzusuyla yetinmediklerini, bunu tahsis etmek üzere eskimemiş yöntemler bulduklarını kanıtlıyor. Alışılagelen zamanlarda bunu almaç palas anlayabilir.

Şayet im çok ucuza satılıyorsa, bu şişman olasılıkla bire bir ayyarlık girişimidir. Fakat Black Friday komutan döneminde nitelik o büyüklüğünde açık değil. Alışverişe çıkanlar büyük indirimlerin beklentisiyle böyle konulara daha bir iki dikkat ediyor ve siber suçlular üzere gösterişsiz bire bir kasıt haline geliyor. Bu nedenle ne siteden aksata yaptığınıza özen etmeniz, tanımadığınız şirketlere cebin titiz olmanız ve güvenilir aynı güvenlik çözümü kullanmanız haddinden fazla büyük.”

“Çevrim içi alışveriş üzere kullandığınız tüm cihazları güvenli benzeri güvenlik çözümüyle koruyun”

Açıklamada Black Friday’in bu yıl sunduğu sunma bereketli indirimlerin tadını fehmetmek üzere şu tembihler yapıldı:

“Çevrimiçi ahzüita üzere kullandığınız mecmu cihazları güvenilir ayrımsız güvenlik çözümüyle koruyun. E-defa ile alınan hiçbir bağlantıya yahut kebir güvenmeyin, seçkin bağlantıyı açmadan geçmiş göndereni yeniden arama edin. seçme bilgiyi doldurmadan evvel salon web sitesini gine arama edin. Bulunak akıllıca mu? herhangi bir yazım hatası veya sitede tasarım hatası var mı? Verilerinizi ve paranızı korumak için ifa sayfasının güvenli olduğundan ve URL’nin yanında aynı asık kilit simgesi olduğundan tehlikesiz olun. Tanınmayan bire bir şirketten benzeri şey satın ahzetmek istiyorsanız, değişmeyen vermeden önce incelemelerine bakın.

Mümkün olduğunca ilaç almanıza karşın, muhtemelen vezneci yahut yüreklilik kartı ekstrenizi görene büyüklüğünde bir şeylerin kontra gittiğini anlamayacaksınız. Bu nedenle bibi basılı beyannameler alıyorsanız, bunların yol kutunuza ulaşmasını beklemeyin. Mecmu ödemelerin meşru görünüp görünmediğini eksiltmek için bankanızda çevrimiçi oturum açın. Sakil tıpkı genişlik varsa, düzeltmek için hemencek bankanızla veya cesaret kartı şirketinizle iletişime geçin.”

Share: