Balıkesir’de ölülerin sayısı yaşayanları geçti! 33 bin nüfuslu turistik ilçede 100 bin kişinin mezarı var

Balıkesir’in, 33 bin olan nüfusu yaz aylarında tatilcilerin gelmesiyle 350 bine kadar çıkan ilçesi Erdek’te mezar yeri sıkıntısı yaşanıyor. İlçede serencam 60 yılda 100 bini fazla emanet defnedildi. Toplam 60 dönüm mezarlık alanının bulunduğu Erdek’te kabirlerin sayısı yaşayanların üç katını aştı.

“DÜZ SIKINTISI YAŞIYORUZ”

Erdek Belediyesi Mezarlık İşleri Müdürlüğü meydan sorunu dolayısıyla yakınlarının müsaade vermeleri halinde sınırlı aralıklarla ölen kişileri tıpkısı mezara defnediyor. İkameti Erdek’te olmayıp bile yakınlarını Erdek’e defnetmek isteyenlerden ise 8 bin TL mezar parası alınıyor. Konuyla ait açıklama eden Belediye Başkanı Belgit Elinin Körü, “Bamyatarlası alanımız zeytinliklerin içinde kaldı. Kayran sıkıntısı yaşıyoruz. Sorunun çözümü için ikametgahı Erdek’te olmayan vatandaşlarımızın yakınlarından servet ahzetmek zorunda kalıyoruz. Çünkü, bamyatarlası sahamız yetmiyor. Bamyatarlası alanları ihtiyaca yanıt vermiyor. Oyuntu alanları içre, vatandaşların arazisi var, Vatandaşlarımız bu arazilerin birçoğunu belediyeye dürü yaptı. Son adına vatandaşımız 2 bin 500 metrekare alanı çukur yapılması amacıyla belediyeye verdi. Bu araziyi meclisten geçirerek bamyatarlası alanına katacağız” diye konuştu.

100 BİN TL YE BÜYÜKLÜĞÜNDE ÇUKUR YAPILIYOR

Erdek’te yaşayıp yaşamlarını yitiren gayrimüslimler için birlikte ayrı bamyatarlası alanları bulunuyor. Bambaşka şehirlerde yaşayıp Erdek’te toprağa yayılmak istenen ölenlerin yakınından tahminî 8 bin teklik defin ücretinin talep edildiği ilçede, mermer ustası olan Dik Kurt, “Haftada averaj 2 mezarı onarıp mermer kaplıyorum. Mezarların mermer ile kaplanma ücretleri 4 bin liradan başlıyor. Bu cirim mermerin kalitesi, rengi ve işçiliğe bakarak 100 bin liraya büyüklüğünde çıkabiliyor. Erdek’te yeryüzü fazla ölüm olayları pandemi döneminde yaşandı” dedi.

Share: