BALIKESİR – Zeytin ağaçlarındaki çıngı tutumu faziletli rekolte için umutlandırdı

Türkiye’nin zeytin ve zeytinyağı istihsal merkezlerinden Edremit Körfezi’nde üreticiler, abuhava, yağış ve nem durumunun gani olması sayesinde hasada umutlu başladı.

Balıkesir’da yaklaşık 13 milyon zeytin ağacının bulunduğu koy bölgesindeki Ayvalık, Edremit, Havran, Burhaniye ve Gömeç ilçelerinde üreticiler hasat mesaisi yapıyor.

Sofralık zeytinlerin toplanmasıyla başlayan 2022-2023 hasat döneminde kasım ayının sonuna makul dünya zeytinlerin hasadına geçilecek.

Zeytin ve zeytinyağının üretiminde kalite ve ürün amacıyla gereken iklim şartları, alaz ve yağış durumunun uygunluğu sayesinde bu mevsim ağaçlardaki tane tutumu çok. Bu nedenle birlikte Edremit Körfezi’nde sabık zaman 20 bin ton olan zeytinyağı üretiminin 30-35 bin tona ulaşacağı adisyon ediliyor.

Edremit Körfezi Zeytin ve Zeytinyağı Üreticileri Federasyonu Başkanı Mehmet Hakkı Çucu, AA muhabirine, bu sene ürünün mahsul ve kalitesinin haddinden fazla mebzul olduğunu söyledi.

Geçen zaman yağış azlığı dolayısıyla rekoltenin düştüğünü belirten Semerci, hasadın yıpranmamış başladığı bu dönemde edindikleri izlenimle erdemli rekolte beklentisine girdiklerini anlatım etti.

Türkiye genelinde da zeytin rekoltesinin diğer müstahsil ülkelere göre pahal oranda artış göstereceğini öngördüklerini bildiren Semerci, 2022-2023 sezonunda zeytin zararlılarının az olduğunu dile getirdi.

Normalde açıklık ayında biten sezonun bu yıl sülale, hassaten şubata uzayabileceğine dikkati çekici Semerci, şunları kaydetti:

“Hazır Para yağlar soframızda haddinden fazla önemli kullanılan ürünlerdir ki bunların ortamında zeytinyağı bildirme iyisidir. Katıksız kullanılabilen biricik yağdır. Yemeden Içmeden zeytin sıkılır ve onun düşman bizler aracılığıyla kullanılır. Bu sezonun zeytinyağlarının örgensel olacağı kabil bire bir kanı var. Çünkü çok aşkın basma atılmadı, farklı ilaçlardan bile elan bir iki atıldı. Hakeza olunca ve bu im bolluğu bize zeytinler için zeytinyağı üzere bu sene organik ihtimalinin haddinden fazla faziletkâr olduğunu gösteriyor. Sınama üzere teşrinievvel ayında toplanan ürünlerde sâdır yağlar yüzde 11-12’lerde. 100 kilogram zeytinden 11-12 kilogram yağ çıkarken bu yıl yüzde 18’e kadar randıman bulunduğunu söylüyorlar. Bu mevsimin zeytini amacıyla umulmayan ayrımsız misil. Bittabi hasat döneminde bu oranlar elan üstelik artacaktır.”

Geçen yıla bakarak yüzdelik 50 elan aşkın ürün bekliyorlar

Zeytin ve zeytinyağı üreticisi Nermin Gelbal Gökduman de Edremit ve Havran’daki zeytinliklerinde güzeşte yıla bakarak yüzdelik 50 daha aşkın ürün beklediklerini söyledi.

Bugünlerde sıktıkları er hasat zeytinlerin yağında hamız oranının 0,1-0,3 çıktığını belirten Gökduman, “Bunlar az çok evire çevire değerler. Tıpkısı zamanda nefaseti, lezzeti de berenarı güzelce. Bu sene üreticinin bile mal verip kayran tüketicinin da yüzü gülecek.” diye niteleyerek konuştu.

Share: