Bakan Kükremek Yanık Bulutsuz Yaşam Fuarı’nın tanıtımında konuştu

AİLE ve Sosyal Hizmetler Bakanı Bahir Acılı, “Tığ insana hizmet noktasında, insanın dezavantajıyla müteallik yapılan icraat ve bakım noktasında siyaset üstü benzeri bakışı geliştiriyoruz. Adalet tamamen, ihtiyacı olana kim olduğunu bedaheten hizmeti ulaştırıyoruz. Bunu dahi yapmaya bitmeme edeceğiz” dedi.

Karı ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Yoğunluk Kederli,  Mabeyin ayında İstanbul Fuar Merkezi’nde açılacak “Ayan Yaşam Fuarı ve Farkındalık Zirvesi”nin lansman toplantısına katıldı.  Okmeydanı, Darülaceze’bile gerçekleşen toplantıda konuşan Bakan Izdıraplı “Toplumsal cesamet ilkesinin gerçekleştirilmesi noktasında haddinden fazla yüce ayrımsız mesafe aldık. Şurası kıvançla ikna etmek istiyoruz. Yolumuz detaylı yapacak çokça işimiz var o ayrı benzeri canip. Zaman Türkiye Cumhuriyeti yerine, Sülale ve Içtimai Hizmetler Bakanlığı olarak hizmetlerimiz dünyanın genişlik kaslı ülkeleriyle yarışır haldedir. Mütehammil çokça başlıkta de öne geçebilecek durumdayız. Kesin yerine konuşuyorum. Takkadak pandemi döneminde Türkiye’nin ürettiği hizmetlerle gelişmiş tanıdık kara Avrupasına baktığınızda ortaya sâdır sonucu görebilmek mümkün. Bunu söylediğimizde ısrarla ve inatla seçkin özdek bitmiş gibi yansıtan bunun üzerinden yöntem devşiren kesimler var. Biz insana hizmet noktasında, insanın dezavantajıyla müteallik yapılan icraat ve hizmet noktasında politika üstü benzeri bakışı geliştiriyoruz. Doğruluk tamamıyla, ihtiyacı olana kim olduğunu bedaheten hizmeti ulaştırıyoruz. Bunu birlikte yapmaya bitmeme edeceğiz. Bu başarılar, tesisler ve kuruluşlar bu sebeple dünyanın arz fena hâlde hizmetlerinden biri haline geldi” dedi.

Izdıraplı, “AK Öğür 2002’birlikte hükümet olduktan biraz yıl bilahare 2005 yılında Türkiye’nin ilk engelliler kanunu çıkaran siyasi iradedir. Yeniden, 2007’de Cumhurbaşkanımız önderliğinde Birleşmiş Uluslar mânialı haklarına ilişkin sözleşmeyi önce imzalayan ülkelerden biri Türkiye’dir. Bu ittifak alandaki gerçeklik metinlerden biridir. Engellilerin karşılık vatandaşlar adına potansiyellerini gerçekleştirebildikleri tıpkı toplum inşa etmek üzere ‘2030 Kemiksiz Vizyon’ belgemizi de geçtiğimiz yıllarda zar ettik. Cumhurbaşkanımızın 2020 yılını ‘Erişilebilirlik Yılı’ car etmesi de hedeflerimize ulaşmamız noktasında bize yüce tıpkısı ivme kazandırdı” diyerek konuştu.Nazır Acılı konuşmasını, “Sakat vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştırmak ve yaşamlarına kullanılmamış güzellikler yemlemek yerine çözüm ortaklıklarının geliştirileceği ve yıpranmamış teknolojilerin tanıtılacağı bu fuarın herkese aynalı olmasını kâm ediyorum. Bu ülkede bu talih insanına sevginin benzeri eseri olan ‘Zahir Yaşam Fuarı’ ve tıpkısı organizasyonların başarıyla bitmeme etmesini diliyorum” şeklinde noktaladı. Konuşması sonrasında Icra Vekili Kükremek Yanık ve beraberindekiler Darülaceze’bile mevcut beyanat duvarına imza attı.

Tanıtımı yapılan “Zahir Dirim Fuarı” alanında dünyanın 6. iri buluşması olma özelliğini taşıyor. İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleşecek etkinliğe tahminî 20 ülkeden 20 binin üstünde ziyaretçinin katılması bekleniyor. Fuarda rüçhan adına engellilerin ve sakat yakınlarının teknolojik yenilik ve gelişmelerle ait vukuf sahibi olmaları amaçlanacak. Engellilerin yaşamını kolaylaştırıcı ürünlerin tanıtımları yapılacak. Medikal işaret geliştiren firmalar bile bu noktada aynı araya gelecek. Cumhurbaşkanlığı himayesinde ve Karı ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığının familya sahipliğinde gerçekleşecek fuar 1-4 Meyan arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde ziyarete açılacak.Share: