Bakan Eş: Kamuya okşamak isteyen doktor sayısı 6 bini aştı

Afiyet Bakanı Fahrettin Herif, şu esas kadar 6 binden aşkın hekimin kamuya dönmek üzere referans yaptığını, bunlardan 5 binini eksper hekimlerin oluşturduğunu söyledi.

Vekil Eş, Bakanlar Kurulu Toplantısı’nın ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Geçen hafta Kovid-19’a yakalanan ve testi negatife dönen Kayırıcı, hastalığı hafif tıpkısı sevimsiz algınlığı kabilinden geçirdiğini belirterek, “Yemeden Içmeden tıpkısı dönem belli belirsiz tıpkı derbent ağrısı oldu. Negatife dönmesi bire bir hafta sonradan oldu. İlaç kullanmadım, tatil ettim ve verimli likit aldım.” dedi.

Salgında 6. dalganın her an azalmaya başladığını, olay sayılarının günlük 5-6 binlerin altına kadar indiğini kaydeden Kayırıcı, bu süreçte hastaneye yatışların birlikte sarih şekilde düştüğünü dile getirdi.

Bazı hastanelerde Kovid klinikleri ve okkalı bakımların gene kapanmaya başladığını anlatan Eş, “Önümüzdeki 3-4 hafta zarfında bu elan de belirginleşecek. Ama bu bire bir elan olamaz anlamına gelmiyor. Bu dalgadan sonraları evvel Avrupa’dan başlayıp bilahare bize akıllıcasına gelen bir numara kasım, aralık üzere yeniden gibi. Imdi Kovid ile yaşamayı öğrendik. çıktı korumamız müstelzim, istikbal yaşlarda katma hastalığı olan vatandaşlarımız. Onları hassasiyetle korumalıyız. Eskimemiş dönemin gribi imdi Kovid.” diye konuştu.

“Hastalık belirtisi hissedenler, bulaştırmamak amacıyla maske takmalı”

Nazır Kayırıcı, tıpkısı gazetecinin okulların açılmasına ait sorusuna, “Keder edilmemeli, maske yazmak isteyen tür, takabilirler ancak zorunlu değil. Bu anlamda çocuklarımız güvenle bundan ahir süreçte hiçbir kısıt olmadan eğitimlerine bitmeme edecek.” yanıtını verdi.

Koruma açısından bire bir büyük grubun üstelik ek hastalığı mevcut kollar olduğuna dikkati çekici Koca, şöyle devam etti:

“Bu durumdaki çocuklarımızın aşılarını olmaları koskocaman. Onların daha dikkatli korunması gerektiğini hele tefhim etmek istiyorum. Peçe amacıyla genel anlamda imdi ayrımsız ıztırar kaçınan. Hastalık belirtisi hissedenler, başkasına bulaştırmamak üzere takmalılar. Eklenmiş hastalığı olan ve encam yaştaki vatandaşlarımız neşeli ortamlara girmeden geçmiş peçe takmalıdırlar.”

Tıpkı gazetecinin Türkiye’deki primat çiçeği vakalarına ilişik sorusunu Insan, “Sabık posta birlikte söyledim. Primat çiçeğinin bizler için ne endemi hangi da pandemi olmayacağını çokça kemiksiz ifade edebiliriz. Şu esas büyüklüğünde 12 vaka tayin edildi. Primat çiçeği ancak çokça andıran temasla, benzeri ortamda mufassal müddet alay malay kalmakla bulaşabiliyor.” şeklinde yanıtladı.

“Kamu hastanelerine dönüşler daha birlikte artacak”

Sağlıkta Beyaz Tashih çerçevesinde kamu hastanelerine dönmek üzere başvuran hekimlerin sayısına ilgilendiren dahi hikmet veren Koca, şunları kaydetti:

“Şu anne büyüklüğünde 6 binden çok hekim kamuya yaklaşmak için başvurusunu yaptı. Bunlardan 5 bini uzman doktor. Hoppadak İstanbul’dahi 1350’yi buldu. Ankara’de 650’yi geçti. İzmir’de 600’e yaklaştı. Hatay’üstelik 130’u buldu. Diyarbakır’bile 170’i buldu. Batman’de 44 hekimi buldu. Bütün illerden faziletkâr oranda referans var. Vakit Kaybetmeden Bayburt ve Gümüşhane’bile daha başvuru olmadı.

Başvuranlardan çocuk hekimi 500’ü geçti, anestezist 420, kadın mevlit ve dahiliye uzmanı temas biri yaklaşık 400, ışın bilimci 300’ü geçti. beyin cerrahı 120, dermatoloji 115, göz, KBB, fizik otama ve kardiyoloji gelişigüzel biri 200 kişiyi geçti.

Önümüzdeki dönemde kamuda hizmet etmek bu anlamda avantajlı olacak ve amme, hekimlerin güvenli limanı olacak. Şunu çokça net söyleyebilirim, kamu hastanelerine dönüşler daha dahi artacak. Bu benzer hoppadak ‘Ben Beyaz Islah çerçevesinde bu avantajlardan faydalanmak amacıyla kamuya andırmak istiyorum’ diyen hekimlerin sayısı. Yeni dönemde tığ ‘Sağlıkta Parafin Düzelti’ diyerek afiyet çalışanlarına ve hekimlere aynı gelecek vadediyoruz. Taban sevap dışında seçkin işlemin benzeri karşılığının olduğu, mahsuplaşmanın olmadığı, dolayısıyla her çalışanın muhakkak mülhak ödeme aldığı tıpkısı aktarılma başlattık. Adil olan ve afiyet çalışanlarının emeğinin karşılığını alabileceği aynı devir.”

Nazır Kayırıcı, elan önce açtıkları havadan atamalarda müracaat sayısının 800’ü geçmediğini bildirdi.

Kamuda toplanmış ehlihibre sayısının 46 bin olduğunu aktaran Insan, “Düşünün ki 5 bini uzman olmak için 6 bin doktor köylü kaçmak istiyor. Bu benzer henüz dahi artacak. Bunu hep gelişigüzel göreceğiz. Gelecek hafta açılacak açıktan tayin kadrolarına daha aşkın başvuran hekimin olacağını aritmetik ediyorum.” diyerek konuştu.

Ayrıca 85 bin keyif çalışanı alımıyla ilişik birlikte çalışmaların sürdüğüne belen fail Eş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu dönemde düşünün bizim 32 bin poliklinik odamız var. Tam bu poliklinik odalarında bakım isnat etmek için bu sene tıbbi sekreter koyacağız. Hekimler sekreterlik işlerini yapmaktan kurtulacak. Bu sayede hekimlerin hastaya henüz fazla odaklanmasına, elan ongun hizmet vermesine imkan sağlanacak. Yaşanan kül aksaklıkların bir bir çözüldüğünü hep beraber göreceğiz. Mecmu 85 bin nasıp bu yıl içerisinde yapılacak. Bugüne büyüklüğünde zar edilmiş yeryüzü balaban çalım. Aşamalı adına bu sene hepsini alacağız. Sırayla gruplar halinde gelgel gerçekleşecek. Sabırla izlersek yıl sonu aramızda kullanılmamış arkadaşları göreceğiz.”

Share: