Bahçesindeki bitkilerle değme periyot kısaca 10 saat ilgileniyor

Eskişehir’bile cıvıl cıvıl 78 yaşındaki Üzeyir Atılganlık, günde kestirmece 10 saat evinin bahçesinde kayran kayran farklı türden bitkilerle ilgilenerek emekliliğin tadını çıkarıyor.

Eskişehir’in Mahmudiye ilçesinde ruhlu 78 yaşındaki görevli emeklisi Üzeyir Yiğitlik, tafsilatlı yıllardan beri evinin bahçesine değişik türden sebze ve yemiş tohumları ekiyor. Sabah uyandıktan sonra evvel namına bahçesine revan Yürek, günün yaklaşık 10 saatini ongun ve bitkilerin arasında geçiriyor. Bahçesindeki ürünlerin değme biriyle adeta bala gibi ilgilenen Cesaret, doğayla çöz içe olmaktan kontekst duyduğu memnuniyeti dile getiriyor. Cesaret’in bahçesinde ise erik, domates, üzüm, kızılcık, sarımsak ve sarıerik kadar göveri ve meyveler ilkin almak amacıyla, değişik türden nebatat bile yer alıyor.

“Eğer eşim çağırmazsa kemirmek yemeyi dahi unuturum”

Bahçede espas geçirirken yemek ve suyu birlikte unuttuğunu dile getiren 78 yaşındaki Atılganlık, “Uykudan kaldığım antlaşma, aklıma geldiği zaman üstelik bahçedeyim. Şayet eşim çağırmazsa kemirmek yemeyi bile unuturum. Akan suya rağmen akarsu içmeyi unuturum. Günde 8-10 saat bahçede kalıyorum. Ara Sıra sabahleyin çıkınca, akşam ezan okunurken eve girdiğim oluyor. Eşim telefondan arar, ‘nerede kaldın’ diye niteleyerek. Bakarsan rabıta, bakmazsan kırıcı olur. Aynı işi severek yaptığın zaman kaçınan tek madde bulunmayan. Bahçede 18 çeşit erik, 12 cins asık üzüm, badem, domates, 5 kabil sarıerik, kızılcık ve dut kabilinden birçok yemiş ve sebze var. Burada hayatımı hissediyorum. Doğanın içine doğduk, bizim işimiz gücümüz doğa oluyor. Bostan yetmedi, dışına de çiçekler ektim” dedi.

“Doğayı bozmadan cereyan ediyorum”

Bitkilere uyguladığı saf gübreleme ve ilaçlama yönteminden bile bahseden Yiğitlik, “Ben banko kimyasal umar kullanmıyorum. Benim formülüm ısırgan otudur. Gübresi birlikte ısırgan otu gübresi oluyor. Böcü için derman yapacağım ant akarsu içine dokunaklı biber katıyorum. Benzeri süre beklettikten sonra deva makinesine ısırgan otu ve kötü biber tozu karıştırıp sıktığım zaman, böcekler kayboluyor. Doğayı bozmadan cereyan ediyorum. Burayı görenler kendiliğinden oluyor zannediyor. Fakat bizim içinden çıkmadığımızı bilmiyorlar” şeklinde konuştu. – ESKİŞEHİR

Share: