“Ayrımsız Popülasyon Arif Keskiner” Belgeselinin İlk Gösterimi Yapıldı

Film yapımcılığının yanında gazetecilik, oyunculuk, film yönetmenliği bile özne Türk sinemasının sunu ibdai sinemacılarından “Çiçek Arif” lakaplı Arif Keskiner’in yaşamını anlatan “Bir Dünya Malı Arif Keskiner” belgeselinin önceki gösterimi Manzume Hikmet Hars ve Danışma Evi’nde yapıldı.

Gazeteci, oyuncu, fihrist müdürü, sinema muhabiri, film yönetmeni, fotoromancı ve film yapımcısı olan, Türk sinemasının en özgün sinemacılarından ve Yeşilçam’ın neredeyse kül eke isimleriyle yollarının benzeri şekilde kesiştiği “Çiçek Arif” lakaplı Arif Keskiner’i yaşamı belgesele konu oldu. Yapımcılığını ve yönetmenliğini Baran Seyhan’ın yaptığı belgeselin önceki gösterimi, İstanbul’un Şişli ilçesinde kâin Nazım Bilgi Kültür ve Hanek Evi’nde evvel yapıldı. Gösterime, Keskiner’in hayranlarının ve sevenlerinin beraberinde CHP İstanbul İl Başkanı Sevgili Kaftancıoğlu ve CHP İstanbul Milletvekili Turan Aydoğan birlikte katıldı.

“İZLEYEN HERKESE FARKLI BİR IŞIK TUTACAKTIR”

Projeksiyon öncesinde duygularını dile getiren Kaftancıoğlu, “Hemen Arif Keskiner’in ömrü değil, yaşadığı ve yaşamakta olduğu sürecin bütüncül kendisine muntazır olmak, o tarihi Keskiner’in gözünden yaşadıkları üzerinden ayırma açısından ele aldığımızda beni çok heyecanlandıran aynı durum. Zira bir zamanlar, bizim gençliğimize balya gelen dönemlerde bire bir Arif Keskiner, onun mücadelesi, yaşamı ve o gömlek insanların mücadelesini alim ve o savaş uğrunda nazikâne eğilen biri namına, bu tün bu belgeselde bunu hissetmenin ve izleyecek olmanın heyecanını yaşıyorum. Bu belgeseli izleyecek olan seyircilerimize, doğrusu bana göre kuvve vermeye gerek yoktur. Onlar belgeselden o mesajı alacaktır ama ben şunu söyleyebilirim; bence izleyecek olan herkese değişik ayrımsız göz, farklı kandil tutacaktır” dedi.

ARİF KESKİNER KİMDİR

Renkli avlu hikayesi Osmaniye’üstelik 1938’dahi başlayan ve Beyoğlu’nun Yeşilçam Sokağı’na uzanan Arif Keskiner, 2018’birlikte yapılan 37. İstanbul Film Festivali’nden Beyaz Perde Öz Saygı Ödülü’nü aldı. Keskiner, 1959’da Osman Nuri Ergün’ün çektiği Celi İbo Perili Köşkte filminde benekli rolüyle sinemaya önce adımını attı. 1971’dahi filmci olmaya değişmeyen verdi ve Ekta Film’i kurdu. 1972’de kameraman yerine önceki filmi olan Bela Mustafa’nın yönetmenliğini Fevzi Tuna yaptı. Çekimci olarak Türk sinemasına kazandırdığı benzersiz filmler beyninde Otobüs (Bronz Okan), Kapıcılar Kralı (Anlaklı Ökten), Selvi Boylum Desise Yazmalım (Çevirme Yılmaz), Maden (Çetince Özkan), Köşeyi Dönen Âdem (Çevirme Yılmayan), “Mösyö Alkolü Takdimimdir” TRT dizisi, senaryosuna de katkıda bulunduğu Piyano Piyano Bodur (Tunç Başaran) sayılabilir.

Filmciler Kooperatifi’ni kurarak Yeşilçam’bile karaborsayı ortadan kaldıran komutan oldu. SESAM’birlikte başbuğ yardımcılığını sürdürdüğü sıralarda Türker İnanoğlu ve Tanju Gürsu ile birlikte TBMM’deki komite toplantılarına katılarak Sinema Yasası’nın çıkartılmasını sağladı. Sıraselviler’deki yazıhanesinde, herkesin “Çiçek Amerikan Bar” ya dahi “Arif’in Yeri” dediği, yekpare sinemacıların ve sanatçıların uğrak yeri olan Beyaz Perde Sevenler Derneği Lokali’ni açtı. Çiçek Kabilinden, Esasen mi Çiçek, Bittabi Çiçek ve Binbir Mahiyet Binbir Çiçek isimli dört kitapta birlik geçmişini yazarak anlattı.

Share: