AYNI AİLEDEN 4 KİŞİ BÖBREK NAKLİ OLDU

HATAY’de hayat dolu Yanaray Ailesi’nden 4 güç, yaşadıkları genetik böbrek yetmezliği dolayısıyla ayrımlı yıllarda Medical Otopark Antalya Hastane Kompleksi’nde eşleri ve gelişim arkadaşlarının bağışları sonucu böbrek nakli oldu. Nakilleri gerçekleştiren Prof. Dr. Alper Demirbaş, Bu bir ocak boyu böbrek nakli oldu. Zira bu hastalık bile sülale boyu benzeri çor. Kâffesi esen ve sağlıklı şu anda dedi.

Hatay’birlikte canlı Yanaray Ailesi, 11 yıldır kalıtım bilimi böbrek yetmezliği hastalığı ile savaşım ediyor. Hatay’dahi diyalize giren Mehmet, Ulvi, Şükrü Yanaray ve Mehmet Bilge, Medical Otopark Antalya Sayrılarevi Kompleksi’nde değişik yıllarda böbrek nakli ameliyatı oldu. Aktarım olan 4 kişiden 3’üne eşi, diğerine ise aksiyon arkadaşı böbreğini bağışladı. Sırasıyla 11 yıl, 7 yıl, 7 ay ve 6 kamer evvel böbrek nakli adına hayata tutunanların bulunduğu familya, Hatay’dan Antalya’evet gelerek aktarım eden doktorları Prof. Dr. Alper Demirbaş’ı musahabe etti. Prof. Dr. Demirbaş, yaşanan olayın ‘ev boyu bire bir nakil’ olduğunu belirterek, benzer durumun eksantrik tıpkısı eş üyesinde yaşanmaması temennisinde bulundu.

AİLE BOYU BÖBREK NAKLİ

Medical Otopark Antalya Şifahane Kompleksi Organ Nakli Kürsü Başkanı Prof. Dr. Alper Demirbaş, Kâffesi ayrımsız aileye mensup insanlar. 4’ü böbrek nakli oldu, 4’ü de verici oldu. Mütehammil Akpınar ve Zeki Alasya’nın ‘Nereye Bakıyor Bu Adamlar’ diyerek anılmış tıpkı film vardı. Arkamdaki insanlar da esasen bakarsanız tıpkısı aileden mevrut dörder güç. 4’ü böbrek alıcısı 4’ü böbrek vericisi. Hastalarda genetik aynı böbrek hastalığı olan polikistik böbrek hastalığı var. Bire Bir kısmına eşleri, ayrımsız kısmına bile yine eşleri uymaz nakille böbreklerini bağışladı. Aktarım yapılan hastaların arz eskisi 11 yıl ilk yaptığımız tıpkısı nakildi. Peşi Sıra 7 sene önce ve bu sene dahi bire bir aileden iki kişiye daha nakil gerçekleştirdik. Bu bir sülale boyu böbrek nakli oldu. Zira bu çor birlikte ocak boyu benzeri çor. Hepsi sıhhatli ve mıhlı şu anda. Hepimiz Antalya’üstelik onlara havari olabildiğimiz üzere mutluyuz. Umarım, ailede henüz çok koca bu hastalığa yakalanmaz ve aktarım gerekmez. Gerektiği takdirde tığ yine buradayız, onları sağlıklarına sarmak üzere çalışmalarımıza bitmeme ediyoruz diye konuştu.

EVET NAKİL EVET DİYALİZ

11 sene geçmiş eşi Mehmet Yanaray’a (59) böbreğini veren Fikriye Yanaray (55), 11 yıl ilk Hatay’birlikte doktora gitmiştik. Orada bize eşimin böbreğinin batkı ettiğini söylediler. evet aktarım evet birlikte diyaliz dediler. Hatay’de 15 periyot diyalize girdi. Sonradan ben eşime böbreğimi verebileceğimi söyledim. Hastaneye gittik, tahlillerimiz yapıldı. Akıllıca olduğunu görünce serian Medical Park Yeri Antalya Şifahane Kompleksi’ne geldik. Şükür şu zaman çok iyiyiz. Alper Hocamızdan Allah ondan razı olsun. Haddinden Fazla elem eyyam geçirmiştik. Seçme öz geride kaldı şeklinde konuştu.

‘BENİ ÇOK SEVDİĞİ İÇİN BÖBREĞİNİ BAĞIŞLADI’

2016 yılında eşi Hatice Yanaray’dan (45) aldığı böbrekle sağlığına yine mülaki Büyük Yanaray (53), ‘Önce hatır ağrım başladı. Tahlil bilahare diyalize bağlanmam gerektiğini söylediler. Medical Park Antalya Hastanesi’ne gelip nakil olduk, çokça şükür iyiyiz. Eşim beni çokça seviyor. O yüzden bana böbreğini bağışladı. Ben üstelik onu seviyorum dedi.

‘SEVGİM 5 ITMAM ARTTI’

İş arkadaşı Burak Balıkçı’nın (39), böbreğini bağışladığı İlhan Yanaray (34) ise, İş yerinden arkadaşım Burak, bana böbreğini bağışladı. Çokça iyiyim, tıpkı sıkıntım yok diye niteleyerek konuştu. Eşi Fatma Bilge’nin (54), 6 ay önce böbreğini bağışladığı Mehmet Bilge (62), Abim 7 yıl evvel organ aktarımı olmuştu. Bende bile tıpkısı iş olunca bizi Medical Otopark Antalya Sayrılarevi Kompleksi’ne yönlendirdi. Geldik, Cenabıhak’a şükür naklimiz gerçekleşti. Eşim bana böbreğini bağışladı. 5 itmam daha arttı sevgim ifadelerini kullandı.

Share: