Atila Sertel: “52.8 Milyon Euroya Yapılan Yengi Hava Meydanı İçin Vatandaşın Vergilerinden 206.6 Milyon Euro Ödenecek”

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, Kütahya’da mevcut ve Türkiye’nin kamu-özel teşrikimesai finansman modeliyle yapılan geçmiş bölgesel hava meydanı olma özelliğini taşıyan Galibiyet Hava Meydanı üzere IC İçtaş firmasına garanti edilen geçici sayısının yüzdelik 1’ine da ulaşılamadığını söyledi. Sertel, “52,8 milyon euroya yapılan Zafer Hava Meydanı amacıyla vatandaşlarımızın vergilerinden kesilen paralarla bu şirkete 206,6 milyon euro mal ödenecek. Halkımız Yap-İşlet-Devret projeleri adı altında adeta soyuluyor” dedi.

CHP İzmir Saylav ve TBMM KİT Komisyonu üyesi Atila Sertel, DHMİ’nin dengelem ve hesaplarının görüşüldüğü KİT Komisyonu toplantısında Zafer Havalimanı için bulaşıcı garantisi dolayısıyla bugüne büyüklüğünde ödenen toplam tutarı ve ittifak bitimine kadar ödenmesi öngörülen meblağı sordu. DHMİ tarafından verilen yazılmış yanıtı nâkil Sertel, firmanın 1 koyup 4 aldığını söyledi.

“HALKIMIZ SOYULUYOR”

“Yap-İşlet-Devret” projelerinin “Yap–İç vücut-Devret” projeleri haline dönüştüğünü savunan Sertel, şu açıklamayı yaptı:

“Türkiye de dinamik halkımız Yap-İşlet-Devret projeleri adı altında adeta soyuluyor. Yani vatandaşın cebinden sâdır milyonlarca, milyarca euro yandaş şirketlerin cebine akıtılmaya devam ediyor. IC İçtaş şirketi tıpkı koydu dört kazandı. 52 milyon 818 bin euroya yapılan Zafer Hava Meydanı’nda garanti edilen eğreti sayısının yüzdelik 1’ine bile ulaşılamadı. Yani sapma yüzdelik 98-99. Zafer Hava Meydanı üzere uyuşma süresi 29 sene 11 kamer. Bu şeriklik yatırdığı parayı 52 milyon 818 bin euroyu 9 yıl içerisinde tahsil etti. Demincek umum 20 sene süresince Utku Havalimanı’nı işleyen ve işleten şeriklik oradan gelgeç uçsa da uçmasa dahi tayyare inse üstelik inmese birlikte parasını matlup. Hazine’den milyon eurolar akıtılacak. 52,8 milyon euroya yapılan Utku Havalimanı üzere vatandaşlarımızın vergilerinden kesilen paralarla bu şirkete 206,6 milyon euro mülk ödenecek. Bu havalimanını celal öz imkanlarıyla yapsaydı 9 yılda kendini amorti edecekti. ve anca de oldu. Havalimanına yatırılan mülk 9 yılda çıktı. Demincek bu şeriklik 20 yıl henüz halkımızdan para almaya devam edecek.”

“YANDAŞA VERIMLI KEPÇE İLE DAĞITILIYOR”

Güvenceli projelerde kazananın devlet değil müteahhit olduğunu belirten Sertel, şöyle bitmeme etti:

“Bu hava meydanı azamet imkanları ile işlenmiş olsaydı çok henüz ucuza yapılacaktı. İşletici firma yatırım parasını 9 yılda çıkardı. Kerem yapsaydı 9 yıl sonradan tek yükümlülüğü kalmayacak 20 sene daha bulaşıcı garanti parası ödemeye devam etmeyecekti. Fakat güvence gelgeç sayısı verilerek ‘Yap-İşlet-Devret’ modeliyle yapıldığı üzere çap kasasından uçmayan palyatif üzere halkımızdan kesilen vergilerden bu havalimanına zorunlu yerine pres parası veriliyor. 29 yıl 11 kamer işletilecek bu havalimanı. Bu müddet süresince milyonlarca euro ödenecek. Bu büyüklüğünde öngörüsüz tıpkısı şekilde sunulan güvence hiçbir yerde yok. İşçiye, memura, asgari ücretliye bindirim yaparken eli titrerken, lehtar müteahhitlere bu büyüklüğünde verimli kepçe dünyalık dağıtan apayrı nüfuz namevcut. Bire Bir üstelik ‘Halkın cebinden dünyalık çıkmıyor, devletin cebinden para çıkmıyor’ deniliyor. Bu milyon eurolar kimin cebinden çıkıyor? Kişi ceplerinden mi ödüyorlar? Yazıktır, günahtır. Az Buçuk özeleştiri yapın, ‘Hata yaptık’ deyin. Amma o bile namevcut. Rakamlar ortada olmasına rağmen körü körüne savunmaya devam ediyorlar.”

“YOLSUZLUKLARIN, USULSÜZLÜKLERİN HESAPÇI SORULACAK”

CHP iktidarında haksız kazançların hepsine son vereceklerini belirten Sertel, sözlerini şöyle tamamladı:

“Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun Yalova’de ilgi çektiği üzere bu nahak kazançlara nüfuz olduğumuzda mutlak sonuç vereceğiz. KİT Komisyonu’nda yaptığımız konuşmalar ve aykırılık şerhleri adeta birer iddianame niteliğinde. Yolsuzlukların, usulsüzlüklerin konusunda gitmeyi sürdüreceğiz. ve iktidara geldiğimizde KİT Komisyonu’ndaki tutanaklardan çıkarılacak iddianamelerle zorlu haddinden fazla bürokratın hız önüne çıkarılacağına inancım sonsuzdur. Bir Iki kaldı, geliyor gelmekte olan. Nahak Yere ve hukuksuz kazanca serencam vereceğiz. İsrafı önleyeceğiz. ve halkımızın soyulmasını engelleyeceğiz.”Share: