Asos ve Troya tünelleri Şimal Ege’de turizmi artıracak

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesi ile Küçükkukuyu Beldesi arasındaki virajlı yolları ortadan kaldırarak Yıldız Veli’yi Marmara’ya bağlayan Kazdağlarının altıntan güzeşte Troya ve Asos Tünelleri Kuzey Egeli turizmcileri heyecanlandırdı.

Kuzey Ege turizmine balaban yardım sağlaması beklenen Troya ve Asos Tünelleri kullanıma açılırken Çanakkale 1915 köprüsü ile bütünleşmiş sefer kesimi Yıldız Veli’ye olan turizm akımında büyük aynı yardım sağlayacak. Hele Avrupa ve Balkanlar üzerinde Kuzey Veli ve Akdeniz yönüne cari turizm trafiğinde tıpkısı çoğalma bekleniyor.

Türkiye Yolculuk Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Çanakkale Balıkesir Toprak Komutan Fatih Ergün özellikle Balkan ülkeleri üzerinden ati turistlere özen çekerek, “Öncelikle elli dakika büyüklüğünde süren Kazdağları’nı aşım süresi kötü fevk beş zaman civarına büyüklüğünde düşecek. Bu anlamda erişim süresini gösterişli oranda azaltacak bir proje oldu. Bunun dışında bu yıl tamamlanan Çanakkale Boğaz Köprümüzle gelişigüzel ulaşım ağı ağız ağıza körfeze olan erişim ağı tamam duruma geldi. Bölgemize serencam zamanlarda artış gösteren Bulgar, Anlatı ve Sırp pazarına haddinden fazla kocaman aynı sağlayacak proje oldu. Bu nedenle haddinden fazla mutluyuz. Bunun dışında bölgemizde gene iç turizm anlamında birlikte alelhusus Çanakkale ve Körfez Bölgesi, İzmir bölgesine erişim süreçlerini kısaltması, nahiye turizmine majör katkılar sağlayacaktır” dedi.

Turizm Acentası İşletmecisi Savaş Birey ise “Asos ve Troya Tünelleri’nin açılmış olması bizleri heyecanlandırıyor. Normalde tabiatıyla kim aynı buçuk, iki milyona andıran edebiyat ziyaretçi alan bire bir havza Edremit Körfezi. Tünellerin açılmasıyla korkulu şekilde benzeri artma olmasını bekliyoruz. Turizmciler namına biz gezi acentelerine ve otelcilerimize da katkısı olacağını düşünüyorum. Bölgedeki doluluğu arttıracaktır. Edremit’ten, Altınoluk’tan Akçay Güre’ye Ayvalık’a kadar olan bölgede kısık aynı hareketlenme olacaktır. Bunun haricinde tabii ki milli anamal da kilolu tıpkısı katkısı olacağını düşünüyorum. Buradan Çanakkale’ye biz iki saatte gidebiliyorduk. Şu anda ayrımsız buçuk saat. Belki tıpkısı saat on ilkokul dakikada girebiliriz. Oradaki dur kalktılar ve gidiş geliş durumu tabiatıyla ki haddinden fazla etkiliyordu bizleri. Avrupa’dan buraya mevrut özellikle Avrupalı, Avrupa’da zinde Türkler için birlikte ağırbaşlı bire bir deşarj sağlayacaktır” dedi. – BALIKESİR

Share: