Ardahan haberi | Ardahan’da depremden genişlik çokça etkilenen 5 köye 50 otağ kuruldu

ARDAHAN’ın Göle ilçesinde mazi saat 17.08’de meydana gelen 5.0 büyüklüğündeki depremden en çok etkilenen 5 köye 50 deri kuruldu. Vatandaşların çadırlara yerleştiği köylerde incelemelerde mevcut Vali Hüseyin Öner, hasar tespitinin sunu kısa sürede tamamlanarak vatandaşların hayatını kolaylaştıracak çalışmaların yapılacağını söyledi.

Kıran ve Müstacel Nitelik Yönetimi Başkanlığı’nın (AFAD) verilerine bakarak, cemaziyelevvel saat 17.08’dahi, minval üssü Göle ilçesi olan 5.0 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Içtima 7 kilometre derinliğindeki sarsıntı Erzurum, Kars, Veca ve Iğdır’da de hissedildi. Göle’ye ilişkin Küçükaltunbulak, Çullu, Koyunlu, Gülistan, Yağmuroğlu, Balçeşme, Esenyayla, Göz, Kuytuca, Toptaş köyleri depremden etkilendi. Depremin kolaylıkla arkası sıra AFAD, Güllabi, UMKE ve afiyet ekipleriyle birlikte ait birimler bölgede çalışmaya başladı. Can kaybı olmayan depremde 2 güç hafif şekilde yaralanırken, ahşap ve kargir evlerin tıpkı kısmında zar ve sıva çatlakları ile bazı binalarda kısmi yıkılmalar meydana geldi. Köylerdeki ahırların aynı kısmı yıkılırken, bir kısmında hasar oluştu. Hareket sonrası bunaltıcı hasar gören Çullu köyü camisinin minaresi yıkıldı. Çullu köyünde bile 4 buzağı öldü.

5 KÖYE 50 ÇADIR KURULDUDepremden bildirme çokça etkilenen Göle ilçesine kapalı Çullu, Esenyayla, Küçüktaltunbulak, Koyunlu ve Kuytuca köylerinde evleri hasar gören vatandaşlar amacıyla İl Kıyamet ve Ivedi Buut Müdürlüğünce 5 köye bütün 50 keçe kuruldu. Vatandaşlar, AFAD ekipleri aracılığıyla kurulan çadırlara yerleşmeye başladı.VALİ ÖNER İNCELEMEDE BULUNDU Ardahan Valisi Hüseyin Öner, depremden etkilenen ve oba kurulan köylerde incelemede bulundu. Vatandaşlara geçmiş olsun dileklerini ileten Ilbay Öner, çadırları bile gezerek yetkililerden bilgelik aldı. Depremin peşi sıra kontrol kurtarma ekiplerini sahaya sevk ettiklerini tamlayan Vali Öner, şunları söyledi: “Allah’a şükür can kaybı yok, 2 vatandaşımız yaralandı. Birisi kaçarken ayağını sıkıştırmış. Bunun dışında yaralımız namevcut. 4 çıngı büyükbaş hayvan telef oldu. Servet kaybı birlikte az oranda, diye niteleyerek düşünüyorum. Ekiplerimiz bu alanda çalışmalarını sürdürüyor. 225-230 personel 50’ye yakın araçla arama kurtarma faaliyetlerinin ardından hasar tayin çalışmalarını yapmaya başladık. Mümasil illerden bile ekipler bekliyoruz, karışmak üzereler ilimize. Bildirme bodur sürede hasar tespit çalışmalarını tamamlamış olacağız. Bunun ardından inşallah devletimiz ilgilendiren alım kuruluşları marifetiyle vatandaşlarımızın hayatını teshil ve ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik çalışmalar yapacaktır. Ardahan Valiliği adına ilişkin kurumlarımızla gelişigüzel bu çalışmaları genişlik hızlı bire bir şekilde strateji edeceğiz” 110 ARTÇI SARSINTI

Bu arada Göle’da geçmiş 17.08’üstelik meydana mevrut 5.0 büyüklüğündeki depremin arkası sıra başlayan dümdar sarsıntılar devam ediyor. AFAD verilerine göre şeb ve zaman öğle saatlerine kadar şekil üssü Göle olan 110’a mümasil artçı yaşandı. AFAD verilerine göre artçıların nazik tıpkı bölümü 1 ila 3 büyüklükleri beyninde. Bölgede 4 ve gövde 3 deprem meydana geldi. 27 Eylül günü 17.43’te 4.0’lık artçının peşi sıra 19.16’da 4.3, 28 Ilkgüz 02.01’de ise 4.0 kadar depremler oldu.

Share: