Araştırı: Diş sağlığı acı olanların Alzheimer’a yakalanma oranı daha efdal

Ağız ve diş sağlığının bozulması halinde oluşabilecek problemler karşı The Journal of the American Geriatrics Society’de yayımlanan yeni tıpkısı araştırmaya bakarak, diş sağlığı bereketli olmayan kişilerin yaşamlarının ilerleyen dönemlerinde Alzheimer hastalığına yakalanma oranı yüzde 21 elan aşkın görülüyor.

Konuya ilişik Medicana Kadıköy Hastanesi Nöroloji Uzmanı Uzm. Dr. Oğuzhan Onultan ise “Klinik açıdan bulgularımız, riziko altındaki bireylerde er teşhisin kemiksiz yollarını ve kognitif bozulmayı gölge etmek için en enerjik önlemleri belirtmekte mevcut kanıtlar daha tam olmasa da demansı önleme bağlamında periyodontal sağlığın izlenmesinin ve yönetiminin önemini vurgulamaktadır. Alzheimer hastalığın tedavisi bulunmamakla alay malay, er canlandırma, hastaların semptomlarını tevcih etmek amacıyla arkalama ve desteğe erişmelerini ve geleceklerini planlamalarını sağlayacaktır” ifadelerini kullandı.

Alzheimer Derneği’ne bakarak, zihin sorunları demansın geniş er ve bildirme kalın karşılaşılan belirtisidir ancak demans, insanların davranma, hatır, algılama, meşveret, hissetme biçimlerini dahi etkileyebilir. Sunma kalın 65 gözyaşı üstü kişilerde görülen Alzheimer hastalığı ve ayrıksı demans türlerine yakalanma riski yaşla alay malay artıyor. Hastalığın, 65 yaşın üzerindeki seçkin 14 kişiden birini ve 80 yaşın üzerindeki rastgele 6 kişiden birini etkilediği durum ediliyor.

“DİŞ KAYBI DEMANS RİSKİNİ ARTIRIYOR”

The Journal of the American Geriatrics Society’bile yayımlanan kullanılmamış bir araştırmaya bakarak, diş sağlığı bol olmayan ve dişlerini kaybeden kişilerin yaşamlarının ilerleyici dönemlerinde Alzheimer hastalığına yakalanma olasılığı yüzde 21 henüz çok. Dünyanın değişik yerlerindeki 47 çalışmayı çözümleme eden ve uç sağlığı ongun sıfır kişilerde demans gelişme olasılığının dahi yüzdelik 23 elan faziletli olduğu sonucuna vasıl araştırmacılar, çalışmada diş kaybının hem demans hem üstelik kognitif aksaklık riskini büyük ölçüde artırdığını saptarken ahenktar diş fırçalamayla diş hekimi ziyaretlerinin önemini vurguladılar.

Periyodontitin, çekici destekleyen dokuların iltihabı olduğunu ve ağır sıklet vakalarda diş kaybına kat açtığını belirten Medicana Kadıköy Hastanesi Dişçi Dr. Duygusal Gökkurt, “Bu, dünyadaki mefret nüfusunun kestirmece yüzdelik 10 ila 15’ini etkilediğini ve incelemenin bulgularının, periyodontal (periodontitis, diş kaybı, yoğun periodontal cepler yahut alveolar kemik kaybı ile kendini gösterir)   ve kognitif afiyet arasındaki ilişkide ansızın aşkın mekanizmanın bulunduğunu gösterebileceğini ve oral problemler ile ilişik şikayetlerin oluşmasını beklemeden senede sunma az iki kavşak ve diş muayenesi olunması oluşabilecek değişik problemlerin elan baş aşamasındayken tespit edilmesini sağlar” dedi.

Share: