Anzer Balı’nda bal sağımı gerçekleştirildi

Rize’nin İkizdere ilçesi Anzer Yaylası’nda üretilen dünyaca adlı Anzer Balı’nın üreticiler eliyle bal sağımı gerçekleştirildi.

Haziran ayının başında, kovanlarını gözden nâkil arıcılar ilkbahar mevsiminde peteklerin kamu bakımlarını gerçekleştirdi ve düşük rakımdaki hazırlıklarını tamamladıktan sonra peteklerini Anzer Yaylası’na çıkardı. 40’ı endemik gelmek için 400’ü aşkın çiçek çeşidinden 2 bin 300 rakımda Anzer Balı üretimini gerçekleştiren arıcılar son adına bal sağımını de tamamladı. Bu yıl kilosu 2 bin TL adına açıklanan ve imparator balı adına adlandırılan dünyaca adlı Anzer balının sağımı gerçekleştirilmesinin arkası sıra kalite kontrolleri cereyan etmek için yola çıkacaklar.

Bal sağımlarının gerçekleştirilmesinin peşi sıra ballar gerçek Anzer Balı olduğu belirlendikten sonra coğrafi işaretli şekilde satışa sunulacağını belirten Anzer Balı üreticisi Yenmiş Bahir, “Anzer Yaylasında kısaca 2,5 mahiye benzeri istihsal aşaması vardır. Yayladaki kovanlarımız havanın durumuna göre bal üretimini arılarımız yapmaktadır. Verimli benzeri zaman geçirdik ve bal sağımlarımızı yaptık. İnşallah bile yayladaki bilcümle kovanlarımızın sağma işlemi tamamlandıktan sonra üreticilerimiz ballarını Rize’deki kooperatifimize getirecekler oradan da Tarım ve Orman Bakanlığı denetimine girip ballarımızdan alınan numuneleri Hacettepe Üniversitesi Fen Bilimleri Fakültesinde gerçeklik Anzer Balı olup olmadığı analiz edilecek. Alınan numuneler üniversitedeki testlerden geçtikten sonradan bize yazıyla ‘Hakiki Anzer Balıdır’ denilecek. Tekrardan Ekincilik ve Orman Bakanlığımızın denetiminde Rize Arıcılar Birliğinde ballarımızın dolum işlemlerini tamamlamış olacağız. Dolumlar yapıldıktan sonradan ballarımız coğrafi işaretli olarak tüketicilerimize satışa sunulacaklardır” dedi. – RİZE

Share: