Antalya’daki yerleşik başkaları depremzedeler üzere kenetlendi

Antalya’da dallı güllü yerleşik ağyar, “asrın felaketi” olarak nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen depremzedeler üzere seferber oldu.

Rusya ve Ukrayna ilkin kalkmak için 159 değişik milletten kısaca 163 bin yabancının yaşadığı Antalya’bile, depremden etkilenen 11 ildeki vatandaşlar üzere başlatılan yardım çalışmalarına, yerleşik yabancılar dahi destek veriyor.

Depremzedeler amacıyla kenetlenen ağyar, topladıkları gıda, urba, battaniye kabil malzemeleri ve parayı yetkililere teslim ediyor. Evsiz kalanlar üzere birlikte taşımalık kampanyası başlatan başkaları, her dolaşma gelen bağışları ilgililere ulaştırıyor.

Moskof Laf ve Ekin Derneği Başkanı İrina Balcı, AA muhabirine, üzgün olduklarını belirterek, başsağlığı dileğinde bulundu.

“Hem Ruslar hem Ukraynalılar bu acıyı hissediyor”

Yıllardır Türkiye’bile yaşadıklarını ve Antalya’yı ikinci evleri gibi gördüklerini anlatan Balcı, “Türkler üzere biz üstelik çabalıyoruz. Türk halkı iyilikçi, birbirini kucaklayan insanlar. Biz bile sizi yaşıt alıyoruz ve yardım çalışmalarına katılıyoruz. Hem Ruslar hem Ukraynalılar bu acıyı hissediyor. Rusça konuşan milletler depremzedelere yardım etmeye çalışıyor.” dedi.

Deprem bölgesinden gelen insanları dahi kucakladıklarını belirten Balcı, Antalya’dahi otellerde, misafirhanelerde konaklayan depremzedelerin birlikte ihtiyaçlarının karşılanması üzere çalıştıklarını söyledi.

Ruslardan depremzedelere saz ve sanatla terapi

Depremzedelerin morallerini yöneltmek amacıyla de ayrımsız proje hazırladıklarını aktaran Balcı, şunları söyledi:

“İlk yardım tamam, ikinci arkalama yerine birlikte enstrüman ve sanatla tedavi çalışmaları yazmak istiyoruz, mevrut insanlarla, kadınlarla, çocuklarla. Moralleri çokça bozuk, evlerini, akrabalarını kaybettiler. Bu yara devam edecek amma onları hamurlaşmak, doldurmak geçişsiz. Danışma bile bu konuda çok faal. Bu tıpkısı başlangıçtır, sizin amacıyla yıpranmamış benzeri maltalık başlıyor, ihtimal daha gani aynı hayat bekliyor. Bir Nice eş onlara müzaheret edecek, kâfi ki onlar istesinler tığ bindi vermeye hazırız. İnsanlık namına bu çokça yüce. Biz hep beraberiz, ayrımsız mesele karşılığında biz biriz.”

Balcı, Türkiye’bile yaşamaktan mutlu olduklarını ve her zaman Türklerin yanı sıra meydan alacaklarını vurguladı.

Çocuklar oyuncaklarını, harçlıklarını paylaştı

Antalya’üstelik tıpkı çocuk evi oyun merkezi sahibi olan Zalim Yuliya Avşar da sarsıntı dolayısıyla yanık olduklarını ve Türklerin acısını kendilerinin bile yaşadığını belirtti.

Türkiye’nin el durumdaki gelişigüzel millete kucak açtığını anımsatan Avşar, Rusların üstelik Türkiye’de bulunmaktan mutlu olduğunu söyledi.

Depremi öğrendikleri önceki andan itibaren merkezdeki velilerin yardım çalışmaları amacıyla seferber olduğunu dile getiren Avşar, “Seçkin gün yardımları merkezde toplayıp, belediyeye tasdik ediyoruz, otellere da götürüyoruz. Tığ dahi bu şekilde Türkiye’ye teşekkürname gelmek istiyoruz. Buraya yerleştik, ikinci evimiz oldu, bize ferah davrandılar.” ifadesini kullandı.

Depremzede bire bir çocuğun bile merkeze geldiğini nâkil Afşar, kendilerinin Zalim, Türk, Ukraynalı, Kazak, Suriyeli diye alt bölüm yapmadıklarını, seçme çocuğun ayrımsız duyguları paylaştığını söyledi. Avşar, yardımlarda çocukların bile oyuncaklarını, kumbaralarındaki harçlıklarını getirdiklerini belirtti.

“Türk milletinin üzüntüsüz bizim de kederimizdir”

Ukrayna Firez ve Laf Derneği Komutan Yardımcısı Tetiana Devir bile Türk halkıyla çok aşkın empati kurduklarını ve müzaheret etmeye çalıştıklarını söyledi.

Türkiye’nin bir nice Ukraynalı üzere ikinci sülale ve savaştan kaçan mültecilere havari olduğunu aktaran Sıra, şunları belirtti:

“Azılı depremi Hatay’dan akrabalar arayıp, evlerinin yıkıldığını söylediğindeki kalp ile Ukrayna’dan akrabalarımın şehrimizin bombalandığını bildirdiği kalp aynıydı. Benzeri acıyı yaşadık. Kenarda duramadık, hızlıca harekete geçtik ve ihtiyaçların giderilmesi için seferber olduk. Ukraynalılar yerine tekmil yardımları amacıyla Türkiye’ye çokça minnettarız. Ahi Türk halkının yanındayız, Türk milletinin acısı, bizim de kederimizdir.”

Ruz, yaptıkları yardımları yer sarsıntısı bölgelerine de ulaştırdıklarını belirterek, bunların bitmeme edeceğini bildirdi.

Share: