Antalya’da basılmış israfını göğüslemek üzere çiftçilere toprak numunesi kabul etme eğitimi

Ekincilik kenti Antalya’üstelik çiftçilerin çok matbu kullanımını tenkis etmek ve yersiz maliyetten yüklenmek için yerey çözümleme çalışması başlatıldı.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığınca “Yer Analizi Projesi” hayata geçirilerek, şehir merkezi ve 19 ilçede proje uygulanmaya başlandı.

Bitkisel Üretim ve Yetişek Yazıhane Müdürlüğünde görevli Ziraat Faziletkâr Mühendisi Nermin Dede Aksu, Kemer ilçesinde çiftçilere yerey numunesi ahiz eğitimini nazari ve uygulamalı namına anlattı.

Çiftçiler, aldıkları yer numunelerini Büyükşehir Belediyesine doğrulama ederek, ücretsiz verilen çözümleme hizmetiyle toprağın durumuna göre tezek ve im seçimi yaparak, verimi faziletli yavru, fide ve fidanları toprakla buluşturabilecek.

Yüksek ürün, birinci sınıf iz bürümek ve akla yatkın gübrelemeyi teşvik etmek için başlatılan say, tamlık ilçelerde sürdürülecek.

Katarakt, çiftçilere toprak analizi yaptırma alışkanlığı vermek için emek yaptıklarını bildirdi.

Bitki sağlığının önemine belen fail Katarakt, “Analizlerle yetişecek bitkinin büyümesi ve dolgunca ürün alınabilmesi amacıyla toprakta az olan nebat elementi belirleme ediliyor. Böylece çiftçimizin boş tezek kullanımını önleyerek, toprağın yapısını birlikte korumuş oluyoruz. Çözümleme yapılmadan toprağa sunulan gübrenin bitkiye ve toprağa zarar vereceği üzere gereksiz yere harcanan basma

ekonomik adına kayıplara yol açacaktır.” ifadelerini kullandı.

Çiftçilerle eğitime katılan Tümsekli Çamyuva Muhtar Rıdvan Vicir ise şuurlu ekincilik boşaltmak üzere yer analizinin heybetli olduğunu, arazi numunesinin pekâlâ alınacağı konusunda bilgilendiklerini vurguladı.

Share: