Anlaklı Müren, vefatının 26. yılında Bodrum’da anıldı

Türk Tekellüm Müziği’nin unutulmaz isimlerinden Anlaklı Müren’in ölümünün 26. yılında, serencam yıllarını geçirdiği ve ölümünden sonra müze kendisine düzenlenen evinde anıldı.

“Musahabe Güneşi” olarak maruf Zeki Müren üzere düzenlenen anma etkinliğine, vatandaşlar ağır bağlam gösterdi. Dünyalık varlığını Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Mehmetçik Vakfı ve Türk Terbiye Vakfı’na (TEV) bağışlayan sanatkâr amacıyla dua edildi.

Mevlitte katılımcılara lokum ve banak ikram edildi. Sanatçının, müze yerine hizmet veren iki katlı evini mülakat edip eşyaları inceleyen vatandaşlar yadigâr fotoğrafı de çektirdi.

Etkinliğe katılan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Müren’in şişman aynı Bodrum aşığı olduğunu rapor ederek, “Bodrumlu birlikte bire bir hislerle Zeki Müren’i kalpten severdi, kucaklardı ve temas ant erbap çıkardı. Anlaklı Müren’in anısına birlikte topluluk çıkmaya Bodrum ve Bodrum halkı olarak devam ediyoruz.” dedi.

TSK Mehmetçik Vakfı Genel Müdürü mütekait Tuğgeneral Açık Deniz Durak bile güzeşte iki sene müstevli nedeniyle halka peyda doğum programı ve anma konseri düzenlenmediğini belirterek, yeniden güzel ayrımsız etkinlikte onu andıklarını dile getirdi.

“Konferans güneşiydi, deminden eğitim güneşi oldu”

TEV Genel Müdürü Banu Begayet de sanatçının Bursa’birlikte mezarı başında dahi anıldığını kaydetti.

Müren’in 26 yıldır mirasına eş çıktıklarını anlatan Ötede, “Sahip çıkmaya birlikte bitmeme edeceğiz. Müzakere güneşiydi, deminden eğitim güneşi oldu. Biz vakıfta kendisini ‘Yetişek güneşi’ diye niteleyerek anıyoruz. Yüzlerce çocuğa gerçekte okazyon verdi, rüya oldu. çıktı bile bizim vazifemiz, senelerce bu ışığı, güneşi yaymaya aylamak.” diyerek konuştu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Bodrum Kaymakamlığı ve Bodrum Belediyesinin katkıları ile gerçekleştirilen anma etkinliği kapsamında, akşam Bodrum Antik Tiyatro’daki konser düzenlenecek.

Share: