Ankara ve Çankırı’da işler; milyonlarca teklik yapmacıklı akaryakıt fişi düzenlenmiş

TİCARET Bakanlığı Gümrükler Sıyanet Umumi Müdürlüğü Akaryakıt Kaçakçılığıyla Savaş Özel Ekibi, akaryakıt kaçakçılarına yönelik Ankara ve Çankırı’birlikte operasyon düzenledi. İstasyonlarda binlerce litre araç dışı akaryakıt satıldığı ve milyonlarca liralık sahte akaryakıt fişi düzenlendiği tayin edildi.

Bakanlıktan yapılan yazılmış açıklamaya göre; gerçekleştirilen önce işler Ankara şehir merkezinde elektrik gösteren tıpkı akaryakıt istasyonuna oldu. söz konusu operasyonda araçların aldıkları akaryakıta ilgili finansal fişlerin kayıtlarının edip kasalardan silindiği ve hiç as yapılmamış gibi gösterildiği tespit edildi. Araştırmayı derinleştiren ekipler istasyonda kâin tanklardaki yakıt miktarlarının de makul belirleme edilmesini kırıcı, böylelikle yapılan usulsüzlüğü gizlemeye yönelik bire bir mekanizma ele geçirdi. Tankların içerisinde kâin akaryakıt miktarını ölçen sisteme koşut tıpkısı sistemin henüz olduğu ve bu sistemin istasyonun çatısına gizlendiği belirleme edildi. Ayrıca eş tabancalarının olduğu pompanın ense tarafına gizlenmiş ikinci benzeri pompa beyni ve yazar sandık olduğu ve bu sistemin koca yapıldığında kayıtların özişler sistemine yansımasını engellediği belirlendi. Tespit edilmesi oldukça print ayrımsız kaçakçılık yöntemini ortaya çıkaran hususi kadro alarga kumandayla arama edilen ve devleti milyonlarca lira zarara uğratan sistemleri çökertti.

KORSAN UYGULAMA İLE AKARYAKIT SATMADAN FİŞ DÜZENLENMİŞÖzel Ekibin yürüttüğü özge tıpkısı operasyon ise Çankırı ilinde gerçekleştirildi. Gümrükler Koruma Görevlisi Genel Müdürlüğü Akaryakıt Kaçakçılığıyla Savaş Hususi Ekibince ayrımsız bambaşka akaryakıt istasyonunda edip kasayı devre dışı bırakarak taşıt dışı mir yapılmasını ve edip kasadan bey verilerinin silinmesini sağlayan ayrıksı tıpkısı sistem ortaya çıkarıldı. Yapılan aramada antrparantez istasyon binasında düzenekle münasebetli 1 edip sandık ve elektronik beyin ele geçirildi. İstasyonda korsan bir program kullanılarak bilgisayarla yazar kasa ortada bağlantı kurulup harcama afişe etmek için fiş istek eden mükelleflere akaryakıt satmadan edip kasadan fiş düzenlendiği tayin edildi. Bu yöntemler kullanılarak istasyonlarda binlerce litre kayıt dışı akaryakıt satıldığı ve milyonlarca liralık sahte akaryakıt fişi düzenlendiği belirleme edildi.Yapılan açıklamada, “Tecim Bakanlığı Akaryakıt Kaçakçılığı ile Uğraş Hususi Ekibinin araç dışı ve çaktırmadan akaryakıt satışının önlenmesine yönelik denetimleri deli dolu tıpkı şekilde sürdürülmekte. Gümrükler Sahabet Genel Müdürlüğü ekipleri, ülkeyi milyonlarca liralık zarara uğratan, dürüst tüccarı kıygın ederek, haksız rekabete illet olan akaryakıt kaçakçılarıyla mücadeleye sürat kesmeden bitmeme etmekte” denildi.

FOTOĞTAFLIShare: