Ankara ruzname haberi: Ankara’da arsıulusal yer sarsıntısı tatbikatı yapılacak

Konfedere Milel (BM) Uluslararası Arama ve Kurtarma Müşavere Grubu “INSARAG”ın Afrika, Avrupa ve Orta Doğu Bölgesi (AEME) Deprem Müdahale Simülasyon Tatbikatı (ERE SIMEX), Afet ve Acil Ebat Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda Ankara’dahi gerçekleştirilecek.

AFAD’dan yapılan açıklamaya bakarak, 10 Ekim’de AFAD’birlikte İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, BM Türkiye Mukim Koordinatörü Alvaro Rodrigez ve AFAD Başkanı Yunus Sezer’in küşat konuşmalarıyla başlayacak tatbikat programı, 14 Ekim’de sona erecek. Izlence kapsamında, AEME kesim toplantısı bile gerçekleştirilecek.

Tatbikat, Kalecik ilçesinin kuzeyinde 8 Ekim’de saat 09.00’birlikte meydana mevrut 7,2 büyüklüğündeki ayrımsız deprem senaryosu üzerinden “Kırat 4” olarak yapılacak.

Tatbikat süresince birlik ulusal düzem Türkiye Facia Engelleme Planı Facia Grubu temsilcileri, AFAD Facia Yönetim Merkezinde görev yapacak.

Senaryoya göre, deprem sonrası Ankara, Kırşehir, Kırıkkale, Çankırı ve Çorum illeri etkilenecek, uluslararası taharri istirdat kadro desteği istenecek ve uluslararası ekipler Ankara’da görev alacak.

Tatbikat için 57 nida mektubu gönderildi

AEME SIMEX Tatbikatı üzere 19 ülkeden 87 elçi, AEME bölge toplantısı amacıyla 26 ülkeden 66 katılımcı başvuruda bulundu.

INSARAG Sekreterliğinin Afrika, Avrupa ve Orta Doğu Bölgesi üye ülkelerine yaptığı davetten ayrı namına AFAD’dan bugüne büyüklüğünde 45 kesim ülkesi, Türk Devletleri Teşkilatı üye ve gözlemcileri, INSARAG Amerikalar ve Asya-Pasifik Bölge Başkanları/Başbuğ Yardımcıları ile Lübnan ve Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti gelmek için 57 çağırma mektubu gönderildi.

Share: