Ankara haberleri: Ankara merkezli 5 ilde ‘Narkopara’ operasyonu: 37 kontrol

Ankara merkezli 5 ilde ‘Narkopara’ operasyonu: 37 gözaltı

ANKARA merkezli 5 ilde düzenlenen ‘Narkopara’ operasyonunda, düzme mal ile uyuşturucu yön ticareti yaptığı belirlenen 37 karanlık, gözaltına alındı. Şüphelilerin, telefon dinlemelerinde yakalanmamak üzere şifreli mülakat yaptıkları ve eroine ‘Erol amca’, metamfetamine ‘Metin amca’ dedikleri belirlendi.

İl Itimat Müdürlüğü Finansal Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, düzme dünyalık ile maden yön ticareti yaptığı belirlenen cürüm örgütünü takibe aldı. Polisin 6 aylık beceri ve fiziksel takibi sonucu Ankara merkezli İstanbul, Yozgat, Çankırı ve Hatay’üstelik 200 personelin katılımıyla 57 şüpheliye yönelik eş anlı cerrahi müdahale düzenlendi. Operasyonlarda 37 kaknem, gözaltına alınırken, gayrı şüphelilerin yakalanmasına yönelik çalışmaların bitmeme ettiği belirtildi. Mavera yandan şüphelilere ait adreslerde yapılan aramalarda; 21 bin 500 teklik düzme banknot, 10 gram kokain, 47,6 gram metamfetamin, 23,4 gram eroin, 20 gram tütün, 200 şişe cali ve sinsice viski, ruhsatsız av tüfeği ve çokça sayıda fişek ve 32 sentetik hap ele geçirildi. Yapılan incelemede ise şüphelilerin sosyal medya platformlarından yapmacıklı mal ile telefon, tablet, elektronik beyin gibi elektronik eşya alışverişi yaptığı ve mızrap kullananlara konu satışından sonraları mülk üstü olarak düzme banknotlar verdiği belirleme edildi.

UYUŞTURUCULARA EĞRETI İSİM VERMİŞLER

Şüphelilerin antrparantez telefon dinlemelerine yakalanmamak için şifreli musahabe yaptıkları ve eroine ‘Erol amca’, metamfetamine ‘Metin amca’, bireşimli haplardan Lyrica’ya ‘Leyla abla’, Smyra’evet ‘Sam amca’ dedikleri belirlendi. Şüphelilerin, mızrap satıcılarına ödeyecekleri paraları birlikte ‘borç’ kendisine rapor ettikleri ve ‘torbacı’ların, yakalanmamak üzere sattıkları uyuşturucuları kendi evlerinde ya birlikte güvenli belirledikleri kullanılmayan binalarda kullandırdıkları tespit edildi. Şüphelilerin, konu kullananları isteklendirmek için değişik uyuşturucuları tattırdıkları, hele beyaz için ‘aşı yapma’ tabirini kullandıkları ve kullanıcıların metal parası bulabilmek üzere arakçılık ilkin kalkışmak için birçok farklı suça karıştıkları belirlendi.Share: