Anadolu’nun kadınları kıyafetleriyle Malazgirt Zaferi etkinliklerini renklendirdi

MESUT VAROL/YILMAZ KAZANDIOĞLU – Rum’nun birçok ilinden Malazgirt Zaferi’nin 951. sene dönümü etkinlikleri kapsamında Bitlis’in Çakal Armudu ilçesine mevrut kadınlar, hem yöresel ürünlerini tanıttı hem da giydikleri kıyafetlerle kültürlerinden örnekler sergiledi.

Çarho mevkisinde Türk bayraklarıyla donatılan Yabani Armut Millet Bahçesi, Malazgirt Zaferi’nin 951. sene dönümünde ayrımlı kültürlerin buluşma noktası oldu.

Selçuki motifleri mevcut keçeden yapılmış eğlek otağı ile 51 otağ, Selçuklu mimarisiyle inşa edilen mescit, kıraathane ve güreşçi köprüsü, okçuluk ve süvari okçuluk alanlarıyla ziyaretçilerin zamanda yolculuğa çıktığı ulus bahçesinde, Konya, Eskişehir, İzmir, Manisa, Gaziantep, Kayseri, Diyarbakır ve Bursa kabilinden bir nice ilden mevrut kadınlar dahi yerel ürünlerini tanıttı.

Rengarenk kostümleriyle yaşadıkları yörenin kültürünü aktiflik alanına taşıyan kadınlar, yerel ve yabancı ziyaretçilerin rabıta odağı oldu.

Eskişehir Anadolu Bacıları Derneği ekibi dahi tarihte oylumlu yere cemaat olan Nene Hatun, Şerife Bacı ve Nezahat Onbaşı kadar isimlerin gösterdiği kahramanlığı tiyatro gösterileriyle canlandırdı.

“İnsanlar burada alaca aş kabil birbirleriyle harmanlanıyor”

Bursa’dan mevrut Minusa Çevik, AA muhabirine, ilk defa Malazgirt Zaferi etkinliklerine katıldığını ve çokça bahtiyar olduğunu söyledi.

Ahlat’a 20 saatlik yolculuğun arkası sıra ulaştığını anlatan Acar, “Burada Yörük kültürünü yansıtıyoruz. Yöresel kıyafetlerimizle katıldık. Değme taraftan mevrut insanlar burada alaca aş gibi birbiriyle harmanlanıyor. Birçok dost edindik. Evlerine, memleketlerine davet ediyorlar. 7’den 70’e dizge benzeri halayda, tıpkısı firez ve türküde buluşuyor. Basit katlanılamaz bire bir ortam.” ifadelerini kullandı.

İzmir’den mevrut Meryem Pişkinkaya dahi “25 saat süren otobüs yolculuğunun arkası sıra buraya geldik. Burada Yörük kültürünü yaşatmaya, çocuklarımıza denk olmaya çalışıyoruz. Burası şarki ve batının kaynaşması oldu. Burada samimiyet, korku var. Büyük aynı gaz yuvarı. Bunu anlatmanın tarifi namevcut.” diyerek konuştu.

Manisa’dan gelen Ayşe Demir üstelik anane ve göreneklerini Çakal Armudu’a taşıdıklarını, evde, mahallede giydikleri dernekevi kıyafetleriyle galebe kutlamalarına katıldıklarını anlattı.

Doğu ve batıyı kaynaştırdıklarını belirten Demir, “Rum’nun tamlık renkleri burada. Ağababa yurdundayız, hayat içindeyiz.” dedi.

Eskişehir Küçük Asya Bacıları Derneği Başkanı Hafize Erdoğan, kahraman Türk kadınlarını anlatmak üzere 20 dakikalık gösteri hazırladıklarını söyledi.

Türk kadınının kimliğini, kahramanlığını benzeri yol elan anımsatmak istediklerini kaydeden Erdoğan, “Eskişehir’in kültürüyle geldik. Çok pir bağlam var. Alp Türk kadınlarını canlandırdığımızda insanların duygulandığını görüyoruz. Çok sunturlu tıpkısı müstevi oluştu. Seçme yöreden gelenler aynı arada.” dedi.Share: