Amiyane yaşlarda tanıdık diş hastalıklarına ilgi

Yoz yaşlarda tanıdık diş hastalıklarına ilgi

Diş Hekimi Sevgi Şen:

“Bala gelişimini inatçı etkiliyor”

BATMAN – Batman’dahi özel bire bir hastanede görevli Diş Doktoru Bağlılık Bayındır, diş sağlığı üstüne uyarılarda bulundu. Dr. Bayındır, “Banal yaşlarda tanıdık diş hastalıkları çocukların gelişimini huysuz etkilemektedir” dedi.

Batman’dahi hususi bire bir hastanede vazifeli Diş Doktoru Bağlılık Şen, dişler ağıza sürmeye başladığı ahit serian çocukları taharri etmeye başlamadıklarını söyledi. Çocuklarda, bebeklerde diş rastık 6 aydan itibaren başladığını anlatım fail Dr. Rahat, “Bu az buçuk elan erken yahut geç olabiliyor. Sayı Farkı 3 gözyaşı civarı benzin dişleri tamamlanıyor. Üstte 10 tane, altta 10 pare süt dişi oluşuyor. Bu dönemde 6. aydan itibaren diş sürmeye başladıktan sonraları özellikle emzik kullanan ebeveynler üzere genelde biberonun emziğini lezzetli şeylere bandırma, tatlı şeylerle ıslatıp o şekilde şeb uykusuna daldırıyorlar. Bu haddinden fazla kusurlu bir şey. Bu banko istemediğimiz benzeri öz” dedi.

Bu konuda ebeveynler alelhusus 6 aydan sonradan yani diş ağza sürdükten itibaren bu garip şeylere çok ilgi etmeleri gerektiğine ilgi çeken Dr. Bayındır, “Kendileri fırçalaması lazım. Sonuçta yavru 3 yaşına büyüklüğünde motosiklet gelişimleri bilcümle sağlanamıyor. Bu süreçte fırçayla yaş aralığına bakarak, ayına bakarak alelhusus 0 – 2 gözyaşı çıktı flörsüz diş macunları öneriliyor. Ama literatürde bu bilgiler her an değişebiliyor. Koca olan bizim ebeveynlerden istediğimiz husus ağız ağıza çocuklarının dişlerini fırçalamaları. Burada ebeveynlerin faktörleri alım çalım oynuyor. Zira kâh ebeveynler baş döndürücü hassasiyetli davranabiliyor. Bazılarının çocuklar üzerinde çokça baskıcı rolleri var. ya de ağız ağıza temas şeyi çokça rahata bıraktıkları dönemler dahi var ama tığ burada artık ebeveynleri ile iş birliği içerisinde otama uygun görüyoruz” şeklinde konuştu.Share: