AMASYA’DA DEZAVANTAJLI GENÇLERE İSTİHDAM GARANTİLİ AĞIRŞAK

AMASYA’birlikte il öncülüğünde başlatılan ‘Dezavantajlı Yavru ve Çoluk Çocuk İçin Meslek Edindirme Eğitimleri ve İşgücü Piyasası İçin Destek Projesi’ kapsamında, istihdam garantili iz kursları hayata geçirildi.

Kentte vilayet öncülüğünde başlatılan proje ile 180 tendürüst, mobilya dizayn, tekstil ve CNC atölyelerinde eğitim alacak. Amasya Valisi Mustafa Masatlı, sektörden mevrut talepleri karşılamanın yanında kadınlar ile bikes ve babasız gençlere meslek edindirmek için projeyi hayata geçirdiklerini belirtti. Ilbay Masatlı, “Ülkemizin gelişim gücü piyasasındaki arz büyük eksikliklerden biri nitelikli ve olgun insan kaynağı bulunmasında yaşanmaktadır. kimi zaman tıpkısı araya geldiğimiz sanayiciler ve gelişim insanları dahi arz çokça bu konudan yakınmakta ve tam sayıda yetik vuzuh öge bulamadıklarını anlatım etmektedirler. Bizler de hem sektörden gelen bu talepleri bloke etmek, hem da temel ve babasını ya da seçkin ikisini üstelik kaybetmiş gençlerimize patika edindirmek amacıyla; ‘Dezavantajlı Bala ve Gençler İçin Meslek Edindirme Eğitimleri ve İşgücü Piyasası İçin Bindi Projesini’ hayata geçirdik” dedi.

GENÇLERİN MESLEKİ EĞİTİMLERİ VE İSTİHDAMLARI HEDEFLENDİ

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda Ilımlı Karadeniz Kalkınma Ajansı yoluyla makbul ‘2021 Yılı Toplumsal Gelişmeyi Sübvansiyon Programı’ kapsamında, hazırlanan proje ile site genelinde kâin iş gücü piyasasının ihtiyaçları çerçevesinde,dezavantajlı gençlerin mesleksel eğitimleri ve istihdamlarının hedeflendiğini vurgulayan Ilbay Masatlı “Bu gaye doğrultusunda Şehit Yılmayan Varlıklı Mesleki Eğitim Bilimi Merkezi bünyesinde nesiç, möble dizayn ve CNC atölyeleri kurulmuş olup, Merkezimizde eğitimlere başlanmıştır. Merkezimizde önceki etapta 180 gencimizin istihdamlarına müteveccih kurslar düzenlenecektir. Bu yetişkin projenin toplanmış bütçesi ise 1,1 milyon TL’dir. Projemiz; Amasya ölçeğinde sağlayacağı faydalarının yanında Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan beyefendi vasıtasıyla hayata geçirilen 2021-2023 Millî Zinde İstihdam Stratejisi ve Eylem Planı’na da katkı sunacaktır. Bu vesileyle bizlere çizdiği sağgörü veher alanda yaptığımız çalışmalara sağladığı imkanlardan ötürü Sayın Cumhurbaşkanımıza şükranlarımı sunuyor, bu projede emeği sabık herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Share: