Amasya’da çiftçilere kanola tohumu dağıtıldı

Amasya Valiliğince “Kuru Tarım Alanlarında Muhit Kanola Geliştirme Projesi” kapsamında çiftçilere kanola tohumu dağıtıldı.

Ilbay Mustafa Masatlı, Ekincilik ve Orman İl Müdürlüğü bahçesinde düzenlenen törendeki konuşmasında, Amasya’nın coğrafya itibarıyla tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin aheste şekilde yapıldığı, tarımsal hasılası talih ortalamasının üzerinde kâin tıpkı yer olduğunu söyledi.

Son 20 yılda ekincilik ve hayvancılık alanına verilen sayımsız bindi ve teşvikten Amasya’nın bile payını aldığına meni eden Masatlı, kanola bitkisinin yemeklik yağ, küspe ve biyodizel gayeli kullanımıyla majör yağlı tohumlar arasında düz aldığını dile getirdi.

Proje ile nadas alanlarının akıllıca uygulamalarla zirai üretime kazandırılması, kısıtlanmış su kullanımı yöntemlerinin teşvik edecek uygulamaların yaygınlaştırılması, üreticilerin gelirlerinin, alternatif besili tohumlu bitki yetiştiriciliğinin ve yağlı tohumlu bitkilerin üretiminin artırılması amaçlandığını anlatan Masatlı şunları kaydetti:

“Proje kapsamında Bakanlığımızın yüzdelik 75 yardım katkısı ile hep proje tutarı 95 bin liralık olan 50 birim yavru, Taşova ilçemizdeki bin dekar araziye ekilmek üzere üreticilerimize tasdik edilecek. Dağıtımını yapacağımız bu tohumların Taşova ilçemize ve ilimiz tarımına doğru olmasını diliyorum. Amasya’mıza her alanda büyük yatırımlar yaparak insanımızın hayat standartlarının yükseltilmesine imkan sağlayan sayın Cumhurbaşkanı’mıza şükranlarımı sunarak bu proje özelinde Ekincilik ve Orman Bakanlığımıza ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

Konuşmaların arkası sıra kanola tohumları Ilbay Masatlı ve protokol üyelerince hak sahibi çiftçilere dağıtıldı.

Share: