Altınova Belediyesi iyesiz hayvanların beslenmesi için yapılış nesir ediyor

Yalova’nın Altınova ilçesinde uray yoluyla iyesiz hayvanların beslenmesi amacıyla kurulan tesisin bu sene açılması hedefleniyor.

Altınova Belediyesi, 30 bin kişinin çalıştığı Gemilik Sanayi Bölgesi’nden toplayacağı günce yemek atıklarının büyük çoğunluğundan çaça üretimi, aynı kısmını ise kemirmek yerine dağıtacağı Sokak Hayvanları Aşevi’ni açmaya hazırlanıyor.

Sıfırdan Başlıyoruz Merkezi’nde ayrıca evler ve ilişki yerinden toplanan yeşil atıkları organik gübreye dönüştürerek vatandaşlara ücretsiz dağıtacak kompost tesisi ile evsel atıkların ayrıştırarak yorum tesisi yer alacak.

Altınova Belediye Reisi Dr. Metin Oral, yaptığı açıklamada, gelecek nesillere daha yaşanılabilir doğa ve mekân dostu ayrımsız ilçe bırakmak üzere çalışmalarını sürdürdüklerini belirtti.

Daha metin yarınlar için umum vatandaşlar, işletmeler ve endüstri bölgeleriyle akım ederek alay malay başaracaklarını vurgulayan Ağızcıl, rate atıkla henüz dosdoğru yarınları alay malay düz yazı edeceklerini kaydetti.

Altınova ilçesinde Liyakatsiz Atık Projesi çerçevesinde kurulacak tesiste atılan yemekler, çıkmaz hayvanları üzere mama, vatandaşlar için ise organik basma olacak. Uzvi basma olan kompost; yemek atıkları, çay posaları ve çim atıklarından üretilecek. 180 metrekare sınırlanmış alana ehil; şube, kompost ünitesi, çaça üretim merkezi ve paketleme bölümlerinden oluşan tesisin bu sene açılması planlanıyor.

Share: