‘Altın çatlatma’ tekniğini çiniye uygulayarak mesleğe derece kattı

‘Değerli çatlatma’ tekniğini çiniye uygulayarak mesleğe derece kattı

KÜTAHYA – Kütahyalı çini çark ustası Mehmet Hüseyin Kara, çinicilik tarihinde bir umde imza attı. Kara, çinide ‘Altın çatlatma’ tekniği ile kızıl ve fayans buluşturan Esmer çinilerin ziyalı mum parlamasını sağladı.

Kütahya Hars ve Tekellüm Derneğinde çalışmalarını sürdüren ve Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nde çalışmalarını kursiyere aktaran Mehmet Hüseyin Yağız, “Kızıl çatlatma işlemini ilk kez ben uyguladım fayans üstünde. Çinicilikte farklı ayrımsız yöneteme sarkıtmak üzere böyle tıpkısı düşün geldi aklıma ve altını fayans ile buluşturup ‘Altın Çatlama’ çinileri yaptım ve farklılık oluşturdum. Benzeri zamanda Kültür Bakanlığı zanaatkarı ve Kütahya Belediyesinden UNESCO logosunu istimal hakkı verildi. Akıbet 4 senedir ise Sakarya Büyükşehir Belediyesinde kurs veriyorum bu sene 5’nci senemiz olacak kurslarda” dedi.

Gelen misafirlerin nazik bent gösterdiğini dile getiren Kişmiri, “Altın çatlatma işlemini çinide görenler haddinden fazla beğenmeye ve ilgi göstermeye başladı. Şuan herkesin iptila ettiği bahis bu adam bu altın çatlatma işlemini zahir yaptı, lacerem çiniye uyguladı yönünde. İşlem ise şöyle oluyor. Töz altını potada eritip bizlerin fırça ile istimal seviyesine getiriyorlar. Biz altını fırça ile kullandıktan sonradan 750 santigrat aşama fırınlıyoruz ve çinin üzerine komple kaplanıyor altın ve değerli çatlatma işlemi gerçekleşiyor” diye konuştu.

Antalya, İstanbul ve Avanos kabilinden turistik merkezlerden taleplerin olduğunu dile getiren Esmer, “Kent dışından gelen misafirlerimiz hayretle karşıladıkları ürünlerimize büyük bandaj gösteriyorlar. Benim yaptığım ürünler şuanda turistik merkezlerden da demet görmeye başladı. İstanbul, Antalya ve Nevşehir Avanos’tan telefonlar ve siparişler geliyor. Nasipse gücük müddet bilahare oralara bile ulaşmaya çalışacağız. Şuanda tanıtım fiyatı adına uyguladığımız ürünlerimiz 150 TL’den başlıyor ve değerli kullanma oranımıza bakarak yükseliyor” ifadelerini kullandı.

Share: