Almanya’da ölçülü dershane hayat standartlarını müzaheret etmek amacıyla birikimlerini tüketiyor

Merkezi Münih’te mevcut Tutum Araştırma Enstitüsü (Ifo) ekonomistlerinden Timo Wollmershaeuser Almanya’daki ılımlı sınıfın birikimlerini tüketmeye başladığını söyledi.

Wollmershaeuser, Zeit gazetesine yaptığı açıklamada, Ukrayna savaşının meydana getirdiği kontra koşullara dikkati çekerek, “Itidalli dershane, yaşam standartlarını destek olmak için birikimlerini tüketiyor.” dedi.

Enerji şirketleri, maliyetlerindeki acı artışı müşterilerine yansıttıkları üzere fiyatların artmaya devam edeceği uyarısında kâin Wollmershaeuser, “Enerji fiyatlarındaki artım kıytırık çokça dik; şirketlere, örneğin haziran ayındaki düşüşle ilişik beklentilerini sorduğumuzda, borsadaki elektriğin fiyatı kilovat saat başına 20 sent civarındaydı. Ağustos böylece üç katına daha çok. gaz fiyatlarına çokça eş. Bu enflasyonu elan dahi artıracaktır. Eylül ayında enflasyonun yüzdelik 10’a yaklaştığını görebiliriz. Sonuç olarak, hususi haneler sadece hak ücretlerde tıpkı düşüş yaşamakla kalmaz, birikimler de tüketilecek.” ifadelerini kullandı.

Wollmershaeuser, enflasyonunun gözle görülür etkisinin kendisini endişelendiğini vurguladı.

Almanya’de hiç bu büyüklükte tıpkısı eşit artışı yaşanmadığını nâkil Wollmershaeuser, bir nice hanenin kemerlerini sıktığını ve tüketimlerini azalttıklarını sözlerine ekledi.

Share: