Almanya’da hisse senedi dünyasının güveni kasımda yükseldi

Almanya’bile sabık kamer 84,5 nokta olan Ifo İş Ortamı Cesaret Endeksi, kasımda 86,3 puana yükselerek, enerji krizinin ortasında Avrupa’nın sunu balaban ekonomisi üzere rüya işaretleri verdi.

Merkezi Münih’te kâin Tutum Araştırma Enstitüsü (Ifo), kısaca 9 bin firmanın katılımıyla gerçekleştirdiği teşrinisani kocaoğlan Almanya İş Anketi sonuçlarını yayımladı.

Buna göre, ekimde düzeltilmiş olarak 84,5 fakül olan Almanya’bile sanayi ve ticarete ilişkin İş Ortamı Büzük Endeksi, bu kamer 86,3 puana terfian, artışını art arda ikinci taban taşıdı. Ortalık beklentisi ise endeksin 85 puana çıkması yönündeydi.

Endeksteki yükselişin, Almanya’daki doğal gaz depolarının parçalanmamış yoğun olduğu yönündeki açıklamanın bu kış sunma sıkıntısı korkusunu azaltmasının arkası sıra gelmesi dikkati çekti.

Söz konusu dönemde Almanya’bile Ifo Beklentiler Endeksi üstelik 75,9’dan 80 puana yükselirken, Kâin Format Endeksi ise 94,2’den 93,1 puana geriledi.

Ifo Başkanı Clemens Fuest, konuya ilişkin değerlendirmesinde, Alman şirketlerinde duyarlılığın iyileştiğini belirterek, “Şirketlerin bulunan duruma ilişkin değerlendirmeleri biraz daha az müspet olsa da gelecek aylara ilgili kötümserlik elem bire bir şekilde azaldı. Alman ekonomisinde dinginlik, birçok kişinin beklediğinden henüz birkaç elem türlü.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan, Almanya’daki konuşu gelişme, toptan ekonomideki zayıflamanın ihracata yansıması, faziletkâr enflasyonun özel tüketimi azaltması, erke arzındaki belirsizlik ve enerji fiyatlarındaki artma dolayısıyla yavaşlarken, 23 Kasım’bile yayınlanan Bundesbank raporunda, Alman ekonomisine ilgili bu yılın akıbet çeyreği ve 2023’ün ilk çeyreği amacıyla resesyona bel edildi.

Bu arada, Alman hükümeti, GSYH’nin bu yıl yüzdelik 1,4 genişlemesini, ati sene yüzde 0,4 küçülmesini bekliyor.

Ülkede eylülde yüzdelik 10 olan almanak para şişkinliği, enerji ve besin fiyatlarındaki serencam yükselişle ekimde yüzdelik 10,4’e çıkarak 1951’den bu yana tanıdık bildirme faziletli seviyeye ulaşmıştı.

Share: