Almanya Başbakanı Scholz’dan Çin ziyareti öncesi mesajlar

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Çin’e düzenleyeceği resmi musahabe öncesinde yazı kaleme alarak “Çokça kutuplu ayrımsız dünyada bakir alçak merkezleri ortaya çıkıyor ve hepsiyle ortaklıklar kurmayı ve ortaklıkları genişletmeyi hedefliyoruz” dedi. Mavera yandan Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier, Japonya’ya ziyaretine başladı ve buradan Güney Kore’ye geçeceği ifade edildi.

ABD’nin Virginia eyaleti merkezli basın organı Politico’ya ve Almanya merkezli Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesine Çin ziyaretiyle ilişkin yazı kaleme alan Almanya Başbakanı Olaf Scholz, bulunan küresel ortamda ‘doğrudan iletişimin önemine aksan yaparak’ Pekin’e yolculuk edeceğini belirtti. Bugün yayınlanan makalesinde Scholz, “Haddinden Fazla kutuplu ayrımsız dünyada kullanılmamış güç merkezleri ortaya çıkıyor ve hepsiyle ortaklıklar kurmayı ve ortaklıkları genişletmeyi hedefliyoruz” diye niteleyerek mütebeddil koşullarda dahi Çin’in, Almanya ve Avrupa üzere mefret tıpkı iş ve tecim ortağı olmaya devam ettiğini belirtti.

ORTAK ÇIKARLARA AKLA YATKIN DURUMLARDA İŞBİRLİĞİBaşbakan Scholz, Çin’in dünya çapındaki azık krizini sona erdirmede eleştiri görkem oynadığını vurgulayarak Çin kadar bir devletin iklim krizinden ticarete kadar ayn ardı edilemeyecek aynı talih olduğunu vurguladı. Scholz Çin ziyaretiyle ilişkin “Kuma çıkarlarımıza akla yatkin olduğu durumlarda işbirliği yapacağız, fakat tartışmaları de görmezden gelmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.ALMANYA’NIN ASYA ÇIKARMASIScholz, Çin ziyaretiyle alay malay Vietnam, Singapur, Endonezya ülkelerine da gideceğini belirtirken mavera yandan Almanya Cumhur Reisi Frank- Walter Steinmeier ise Japonya ve Güney Kore ülkelerini içeren ziyaretine başladı. Almanya Tutum Bakanı Robert Habeck ise gelecek hafta Singapur’de düzenlenecek Asya Pasifik Konferansı’na katılacağını duyurdu.

Share: