Alabora olan tekneden kurtarılan sevimli yaşadıklarını anlattı

Kocaeli’nin Kandıra ilçesinde teknenin alabora olması sonucu arkadaşı kaybolan, kendisi balıkçılar tarafından kurtarılan Ongun Kızmaz, yaşadıklarını anlattı.

Palamut avlamak amacıyla 9 Ekim’da Bağırganlı mevkisinde arkadaşıyla denize açılan ve teknenin alabora olması sonucu kaybolan İsmail B’yi taharri çalışmaları dördüncü gününde bitmeme ediyor.

Kenar Güvenlik Komutanlığı, AFAD ve cingöz ekiplerinin katılımıyla arama çalışması yürütülüyor. Vatandaşlar birlikte kıran ve koylara okşamak yoluyla çalışmalara destek veriyor. Arama çalışmaları teknenin yerinin belirlendiği bölgede yoğunlaştırıldı.

Türk Kızılay ve Kandıra Belediyesi bile İsmail B’nin bölgede endişeli bekleyişini sürdüren yakınlarına eşya dağıtıyor.

“3. dümen büyük geldi, hoppadak ‘Mutlu’ dedi curcunalı kesildi”

Teknede İsmail B’nin beraberinde bulunan Mesut Kızmaz, AA muhabirine, denize apışlık attıktan yaklaşık 30 dakika sonraları bölgede dokunaklı şekilde balık gördüklerini söyledi.

Kızmaz, zehir çektikten bilahare teknenin sola yattığını söylediğini, arkadaşının bunu balığın çokça olmasına bağladığını anlatarak, aynı müddet sonraları teknenin alabora olduğunu kaydetti.

Arkadaşlarını arayarak mevki ve durumlarını bildirdiklerini nâkil Kızmaz, şöyle devam etti:

“Teknenin altında can yeleğini çıkardım önüne koydum, simidi bile önüme koydum. Teknenin batmasını bekliyor, arada konuşuyoruz. İsmail’e ‘teknenin battığı dibe değil, mesafeli atlayalım’ dedim. Son 1 metre kaldı İsmail’e, ‘şimdi atlıyoruz’ dedim. ‘Tamam’ dedi ben alelacele simidi kaptım, denize atladım, o da bu tarafa atladı. İsmail’e ‘ben üstümü çıkardım, sen hangi yaptın?’ diyerek sordum o dahi ‘tamam, çıkarıyorum’ dedi. O vuzuh orostopolluk geldi ve beni kıyıya makul biraz sürükledi. İsmail’e sordum iyi olduğunu söyledi. Sonra 3. dümen büyük geldi, çabucak ‘Sevinçli’ dedi, curcunalı kesildi. Efsus dedim arkadaşım boğuldu anlaşılan, onun yanına müracaat etmek için mücadele ettim. O bölgeye gittim ve dolaştım. Üzerimi taharri ettim, belimden aşağısının uyuştuğunu fark ettim. Allah’a yakarış ettim. Sahile akıllıcasına birkaç az yüzmeye başladım. O duruluk ayrımsız mıntıka geldi ve beni aldı.”

Kızmaz, durumu anlatması konusunda arkadaşının bulunması için emek başlatıldığını sözlerine ekledi.

Ongun Kızmaz ile İsmail B, palamut avlamak için 9 Ekim’dahi Bağırganlı mevkisinde tekneyle denize küşade, akarsu alarak alabora olan tekneden suya sakıt Ongun Kızmaz, balıkçılar tarafından kurtarılmış, İsmail B. ise kaybolmuştu.

Ekipler, İsmail B’nin bulunması amacıyla say başlatmıştı.

Share: