Akıbet an haberleri | Türkiye’de 8 ayda 1469 can, trafik kazalarında öldü

EMNİYET Umumi Müdürlüğü Trafik Başkanlığı verilerine bakarak ağustos ayında meydana gelen 44 bin 179 gidiş geliş kazasında 289 emanet hayatını kaybederken, 29 bin 840 güç de yaralandı. Yılın geçmiş 8 ayında ise trafik kazalarında hayatını kaybedenlerin sayısı 1469’a yükseldi.

Güvenlik Umumi Müdürlüğü Trafik Başkanlığı, ağustos ayında meydana mevrut trafik kazalarına ilgili verileri ve mobese kameralarına yansıyan görüntüleri paylaştı. Türkiye genelinde 221’i kişi, 18 bin 969’u yaralanmalı, 24 bin 989’u hasarlı kalkışmak amacıyla toplam 44 bin 179 trafik kazası meydana geldi. Kazalarda 29 bin 840 dirilik yaralandı, 289 hayat bile görüngü yerinde hayatını kaybetti. Yılın ilk 8 ayında trafik kazalarında ölenlerin sayısı 1469’a çıktı. Ağustos ayında yer haddinden fazla kaza trafik kazası İstanbul’da oldu. İstanbul’da insan, yaralanmalı ve maddesel hasarlı mecmu 5 bin 128 kaza meydana gelirken, bu kazalarda 19 güç hayatını kaybetti. İstanbul’u Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa izlem etti. Yer beş altı kazanın yaşandığı şehirler ise Ardahan, Tunceli, Hakkari ve Iğdır oldu. Ağustos ayında 20 bin 25 güdücü alkollü kendisine araç kullanırken yakalanırken, denetimlerde 1 milyon 761 bin 343 gidiş geliş cezası uygulandı. 117 bin 242 miftah ise trafikten menedildi.

KAZALAR MOBESE’YE YANSIDI

Gidiş Geliş Başkanlığı, Bayburt, Balıkesir, Burdur, Hatay, İstanbul, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sakarya, Şanlıurfa ile Tokat’ta meydana gelen ve mobese kameralarına yansıyan gidiş geliş kazaların görüntülerini paylaştı. Görüntülerde sürücülerin ve yayaların geçiş hakkı kuralına uymadıkları görülürken, Şanlıurfa’da aynı sürücüsünün yoldan çıkıp kaldırımdaki yayaya çarpması, sonrasında ise devrilmesi birlikte kameralara yansıdı.

Öte yandan trafik kazalarında yer kalın tanıdık güdücü hataları, şöyle sıralandı:

‘Araç hızını sefer, albeni ve trafiğin gerektirdiği şartlara uydurmamak, munsap boğaz ve kaplamanın mikro olduğu yerlerde intikal önceliğine uymamak, şerit izleme ve tahrif kuralına uymamak, arkadan çarpma, zaman kurallarına uymamak, al ışık veya görevlinin dur işaretinde durmamak, anahtar giremez trafik işareti kâin yerlere bürümek, yolcu ve ekol geçitlerinde yavaşlamamak, yayalara geçiş üstünlüğü kesmek, alkollü yerine açacak yutmak, şiddetli birden anahtar eksiltmek, geçme yasağı olan yerlerden boşamak ve kusurlu şekilde veya yasak olan yerlere park buyurmak?Share: