Ailesine ziyarete gitmişti, depreme yakalandı: “Canımız, cenazemiz, evimiz, gelişigüzel şeyimiz orada kaldı”

Kocaeli’birlikte diri 3 bala annesi Jale Kasap, aleniyet dinlence dolayısıyla ailesini ziyarete gittiği Kahramanmaraş’ta depreme yakalandı. Yaşadığı tırsmak yoğun anları anlatan Kasap, “Öz imkanlarımızla 14. kattan çıktık. Biri 3 yaşında çocuk olmak amacıyla 7 kişiydik. Allah’ın izniyle kurtulduk ama Kahramanmaraş’ta birçok canımız, cenazemiz, evimiz, herhangi bir şeyimiz orada kaldı” dedi.

Kocaeli’üstelik ikamet fail Jale Etçi, vuzuh tatil nedeniyle asıl ve babasını ziyarete gittiği Kahramanmaraş’ta depreme yakalandı. Ailesiyle birlikte depremden kurtulan Etçi, yeniden Kocaeli’ye döndü. Edisyon günlerden sabık Etçi, Derince ilçesindeki Dört Sezon ünlü kreşin, deprem bölgesinden gelen 2-6 yaş arası çocuklara ücretsiz terbiye ve rehabilitasyon desteği sağladığını öğrenince 3 yaşındaki kızı Berrin’in kaydını yaptırdı. Minik Berrin depremin etkilerinden boşanmak üzere oyunlar oynarken, annesi ise geçirdikleri yumruk saatleri anlattı.

“Bir Nice canımız, cenazemiz, evimiz, herhangi bir şeyimiz orada kaldı”

Bulundukları 14. kattan öz imkanlarıyla çıktıklarını anlatım eden Çiğ Kasap, “Deprem simultane Kahramanmaraş’taydık. Kendi imkanlarımızla 14. kattan çıktık. Biri 3 yaşında çocuklaşmak amacıyla 7 kişiydik. Cenabıhak’ın izniyle kurtulduk amma Kahramanmaraş’ta bir nice canımız, cenazemiz, evimiz, seçkin şeyimiz orada kaldı. Buraya döndüğümde çocuk yuvası yardımı olduğunu gördüm. Çocuğumu ruh bilimsel bindi yerine buraya getirdik. Onlar de esen olsun müzaheret eli uzatıp, bize gelişigüzel kalem imkanlarını sundular. Maraş haritadan silindi. Daha Çok anca benzeri kent yok. Bilcümle depremzedelere Tanrı sabır versin. Arkalama eden herkesten de Allah razı olsun” diye konuştu.

“Ya hepimiz ölecektik ya hepimiz kurtulacaktık”

Yaşadıkları tevakki etmek meşgul anları anlatan Kasap, “Ya hepimiz ölecektik ya hepimiz kurtulacaktık. Alacak nefesimiz varmış, Rabbim bize canımızı bağışladı. Yanımızdaki binalar gözümüzün uğrunda çöktü. Ölülerin yanından geçtik, hiçbir molekül yapamadık. Hele şunu anlatmak istiyorum; orada şehir merkezlerinde haddinden fazla yardım yapılıyor ama ücra köşede, altında aracı sıfır, o meydanlara gidemeyen, o yardımları alamayan çok depremzede var. Onlara ulaşsınlar. Yegâne bunu istek ediyorum. Sağlıklı olsunlar, burada kreştekiler çabukça kucaklarını açıp maddi, manevi ne yapılması gerekiyorsa yaptılar. Biz iyiyiz, bizden henüz kötü durumda olanlar var. Sonuçta bizim kafamızı sokacak benzeri evimiz var. Çadırlarda kaldık 3-4 dolaşma. Arabada yattık. Sonra çerge bulduk diyerek sevindik, bilahare cümbüş geldi diye sevindik. Sonrasında ısıtıcı geldi, battaniye geldi, bunlara sevindik. Demin evimize geldik diyerek seviniyoruz amma orada haddinden fazla kıygın olan, sokakta yatanları gördüm ego. Tanrı onların yardımcısı olsun” dedi.

“30 yaşındaki arkadaşımın tekrar 6 yaşında aynı kız çocuğu adına köşeye sıkıştığını gördüm”

Yavru gelişimci ve kreş sahibi Zeliha Palta Çavdar, depremden etkilenen 2-6 gözyaşı arasındaki çocuklara ücretsiz terbiye desteği vereceklerini söyledi. Çavdar, “Bulunan imkanlar dahilinde ben kurum adına çocuklara kucağımı açabilirim diye niteleyerek düşündüm. 2-6 yaş beyninde, kurumumda resmi yerine tutabileceğim parçalanmamış çocuklara kapılarımızı araladım. Hep alay malay toparlanmalıyız. Geçmiş çocuklardan başlanması gerektiğini düşünüyorum zira onlar bizim geleceğimiz. 1999 depremini etkili arkadaşlarımız var, ben o depremi yaşamadım. Bu serencam depremin peşi sıra 30 yaşındaki arkadaşımın esasen 6 yaşında bire bir kız çocuğu namına köşeye sıkıştığını gördüm. O yüzden çocuklara çokça okkalı sarılmamız, çok güç benzeri şekilde rehabilite etmemiz gerekiyor. Onlar bizim geleceğimiz. Hafızalarındaki o münasebetsiz tabloyu rengarenk yapmamız gerekiyor. İnşallah, ihtiyacı olan Kocaeli Derince ilçesinde ikamet eden, deprem bölgesinden buraya gelen 2-6 yaş arası cümle çocuklara kapılarımızı yapmak istiyoruz. Servis dahil tek ücret beklemiyoruz. Yapabileceğimizi sunma ziyadesiyle etme gayretiyle onların müzaheret etmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

“Eşimin teklifi umum acıları unutturacak şekilde sevindirdi”

Zeliha Palta Çavdar’ın eşi Bahtiyar Çavdar ise depremin ardından Elbistan’a gittiklerini belirterek, “Depreme uyandığımızda bu sürece nasıl ulama sağlayabileceğimiz düşüncesiyle 4 arkadaşımla beraber önceki Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesine gittim. Fenomen durumunda insanlara elbette havari olabileceğimizle ait icraat yaptık. Haddinden Fazla şükür, 8 sunum insanımızın çalışkan çıkarılmasına benzeri taşı, tıpkısı tuğlayı kaldırıp yarayışlı olduğumuza inanıyoruz. Bütün özel süreçlerimizi bırakıp çocuklarımız, ailelerimiz amacıyla hangi yapabileceğimizi konuşurken eşimden, ‘Çocuklarımızın okulumuza ücretsiz kayıt olması zahir olur?’ sorusu geldi. Beni, oradaki yekpare acıları unutturacak şekilde sevindirdi. Şu dakika üzere üstelik burada aynı ailemiz ulaştı ve geldi. Bununla alakalı kampanya başlattık” dedi.

“Kapıdan servisle alınmasından, okulda kullanacağı kırtasiye giderlerine kadar gelişigüzel biri tarafımızdan karşılanacaktır”

Depremzede çocukların ilerleyici yaşlarda travma yaşamaması için çaba göstereceklerinin altını çizen Çavdar, “Ulaşabilip, alanı olup, imkanı olup okulumuza gelebilecek kamu 2-6 yaş arasındaki çocuklarımızın seçme birini okulumuza kabul etmek namına tığ hazırız. Kapıdan servisle alınmasından, okulda kullanacağı kırtasiye giderlerine kadar herhangi bir biri tarafımızdan karşılanacaktır. Velilerimize çok teşekkürname söylemek istiyorum. Kampanyamızı duyduktan sonraları tamlık vatandaşlarımızdan, ‘Kampanya amacıyla pekâlâ katkı sağlayabiliriz?’ soruları geldi. Bu, bizim insanımızın dallar için hangi kadar hassas olduğunu dahi haddinden fazla net tıpkısı şekilde ortaya koymuştur” şeklinde konuştu. – KOCAELİ

Share: