Ahlatcı Holding’in istihdam garantili yazılım kursuna rekor müracaat

Ahlatcı Terbiye Esenlik ve Yardımlaşma Vakfınca gençlere müteveccih 500 kontenjanlı, hareket güvenceli yazılımcı kursu başvuruları sona erdi. Kursa 4 bin 530 kursiyerin başvuruda bulunduğu bildirildi.

Ahlatcı Holding Genel Müdürü Kasım Yiğit, Ahlatcı Ana Ortaklık olarak üretimin artırılması, ülkede akan açığın azaltılması ve eklenmiş değeri erdemli mahsulat üreterek ihracatının gerçekleştirilmesi hedefiyle yola çıktıklarını söyledi. Yiğit, bu hedefe müteveccih çalışmalar sonuç atiklik devam ederken sair taraftan üstelik holding bünyesinde kurdukları kazanç marifetiyle içtimai etki projeleri gerçekleştirdiklerini hatırlattı. Türkiye’nin ihracatta temas sabık çağ yıpranmamış rekorlar kırdığına ilgi çekici Kahraman, “Yıpranmamış kapasiteleri geliştiriyoruz. Eskimemiş imalatlar, mahsulat rastgele güzeşte dönme çeşitleniyor ve ülkemizin yapmış olduğu dış satım artıyor. Bu artış yaşanırken kullanılmamış ürünlerinde piyasaya girdiğini görüyoruz. Piyasaya giren gelişigüzel kullanılmamış üründe bizim ihtiyacımız olan sunu büyük madde yazılımcı gençlerimiz. Zaman kullandığımız çökertme telefonlarından evlerimizde kullandığımız aygıtlara baktığımızda temas birinin alelade bire bir bilgisayar olduğunu görüyoruz. Bunların hepsinin içerisinde benzeri yazılım var. Biz gençlerimizle bunların çokça henüz iyilerini ve güzellerini gerçekleştirebileceğimize inandık. Gençlerimize güvenimiz umum. Neler yapabiliriz diye niteleyerek baktıktan bilahare 1 Haziran’birlikte yazılım kursu ile ilişkin kararı aldık. O ahit 500 kudretli gencimize istihdam garantili kurs düzenleneceğini kamuoyuna açıkladık” dedi.

İstihdam garantili yazılım kursuna başvuruların 1 Ağustos’ta sona erdiğini anlatan Alp “Yazılım kursu üzere 4 bin 530 müracaat yapıldı. Beklediğimizin 9 merhametsiz üstünde tıpkı murat var. Bu taleplerin içerisinde tığ yazılımla ilgisi olmayan gençleri alarak eğitmemiz, ibret vermemiz, yazılımcı yapmamız olabilir değil. Burada bilgisayarla ait, yazılımla ilgilendiren ayrımsız alt yapısı olan gençlerimizi alanlarında ülkemizin sunu temas girişimcileri, uzmanları, alım ve kuruluşlarının destekleriyle alanlarında Türkiye’da yetke haline gelmesini sağlayacak benzeri madun yapıyı oluşturacağız. İlk etapta başvuruda kâin kursiyerlerimizle iletişime geçerek eğitime çağırma edeceğiz. Yekpare kursiyerimizi online sınava tabi tutacağız. Bu aşamalardan sonra liyakatli olan kursiyerlerimizle yüz yüze terbiye çalışmalarına başlayacağız. Öz yazılımcılarımızın üstelik kursa katılabileceği, onlarla gelişigüzel yararlanma edebileceği aynı kurs düzenleyeceğiz. Bu ağırşak hemen Çorum üzere düşündüğümüzde tıpkı öz tabir etmiyor gibi. Amma ülkemiz için çok eke benzeri kursu Çorum’da gerçekleştirmiş olacağız. Yazılım kursunda 500 genci yetiştirdiğimizde onların istihdamı de amade. Değme tür emek ortamı hazır. Kâfi ki tığ gençlerimizi yetiştirelim. Kursumuz ücretsiz olacak. Hiçbir şekilde kurs ücreti alınmayacak. Projemizi bilcümle amme çalım ve kuruluşlarımızla paylaştık. Çorum açısından sofistike aynı çalışmayı gerçekleştireceğiz. Gençlerimizi her noktada istihdam etme hedefimiz var. Gençlerimizin değişik bir düşüncesi olursa ona birlikte istinkâf etmek duyarız” ifadelerini kullandı.

“Kursun defans sanayine müteveccih bire bir yatırım mı?” olduğu yönündeki soruya Umum Müdür Kahraman, “Rastgele şey olanaklı. Tek antlaşma bayağı düşünmedik. Bilcümle nazik düşündük. Dünyadaki teknolojilere baktık. Gelişen dünyaya baktık. Tığ gelişen dünyaya üstelik elbette saha bulabiliriz henüz ileriye elbette gideriz bununla ait çalışmalarımız bitmeme ediyor” şeklinde konuştu.

Yazılım kursuna başvuranlar 17-18 Ağustos tarihlerinde dolay değerlendirme sınavına alınacak. Sınavda kudretli olanlara 31 Ağustos tarihinden itibaren yazılım eğitimi verilmeye başlanacak. Toplantıda Ahlatcı Holding Hikmet Teknolojileri Umum Müdür Yardımcısı Özkan Pala ve Kurumsal İletişim Direktörü Gökhan Ölmez bile sürece ilişik teknik bilgiler verdiler. – ÇORUM

Share: