Ağrı kültür konuşma haberleri… Çek yapımı macera filmi Balkı’da çekiliyor

Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde, Pakistan’üstelik teröristlerce kaçırılan iki Çek kızın, kurtarılma çalışmalarını konu alan avantür meşgul “The Extractors” beyaz perde filminin çekimleri yapılıyor.

Ağrı Dağı, İshak Kâmil Sarayı, Nuh’un Gemisi’ne ait kalıntıların olduğuna inanılan düz ve Meteor Taşı Çukuru başta atılmak amacıyla bir nice tarihi ve saf güzelliğiyle dünyanın herhangi bir yerinden gezgin çeken Doğubayazıt, akıbet yıllarda bölgede huzurun sağlanmasıyla ecnebi televizyon kanallarının dahi ilgisini çekiyor.

Türkiye Film Komisyonu’nun çalışmalarıyla geçen sene dünyaca adlı Amerikalı televizyon kanalı History Channel’in Nuh’un Gemisi’hangi ilgili kalıntıların olduğuna inanılan alanın belgeselini çekmesinin ardından bu sene üstelik Çekya’dan yapımcılar hisse senedi meşbu film çekimi amacıyla bölgeye geldi.

Yapımcılığını Adam Dvorak’ın, yönetmenliğini ise Roman Kasparovsky’nin yaptığı “The Extractors” beyaz perde filmi, Pakistan’üstelik teröristlerce kaçırılan Çek vatandaşı iki kızın, ülkelerinin istihbaratı eliyle diplomatik ve fiziksel faaliyetlerle kurtarılma çalışmalarını konu alıyor.

Yöre halkı birlikte film sahnelerini samimi takip ediyor

İshak Ciddi Sarayı’na yakın noktada çekimlerine başlanan filmin kâh sahneleri üzere üstelik Van’a gidilecek.

Türkiye Film Komisyonu Başkanı ve çekimci Sait Apotr, AA muhabirine, filmin önümüzdeki sezonda Çekya’bile gösterime gireceğini ve uluslararası film festivallerine de katılacağını söyledi.

Filmin bu bölgede çekilmesinin tanıtımın birlikte ekonomik yerine birlikte getirisinin üstelik olduğunu tabir fail Havari, şöyle konuştu:

“Bu bölgenin yeğleme edilmesinin nedeni Şark Anadolu’nun natürel bir film platosu olmasıdır. Türkiye Film Komisyonu namına 2013 yılında Türkiye’nin katıksız film platolarını öncelikle Hollywood film imal şirketlerine enformasyon imkanımız oldu. Hele Los Angeles’te yaşadığım ahit içerisinde birçok imal şirketiyle ziyaret imkanımız oldu. Bu nedenle Doğubayazıt’ta film çekiliyor. Çekimlerin topu tıpkı kamer sürecek. Bu hafta Doğubayazıt’ta çekimler yapıldı, gelecek hafta bile Van’birlikte, sonrasında bile senaryoya göre Doğubayazıt’ta çekimler devam edecek.”

Apotr, filmin hamur yaşanmış tıpkısı hikayeden konu alındığını belirterek, olayın Pakistan’de geçtiğini ama Türkiye’nin saf ayrımsız film platosu olması dolayısıyla filmin Doğubayazıt ve Van’de çekilmesinin yeğleme edildiğini anlattı.

“Film için 20’ye andıran yerel ekibimiz fariza yapıyor”

Türkiye’nin film platosu olmasının beraberinde, imkanların da Avrupa standartlarıyla yarıştığını vurgulayan Yardımcı, “Ekip ve takım kendisine temas cins imkan Türkiye’birlikte var. Şu zaman bu film için 20’ye andıran domestik ekibimiz görev yapıyor. 20 civarında anne kadro Çekya’dan geldi. Buraya geçmiş namına 3 yıl önce geldiğimde Discovery Channel amacıyla Doğubayazıt’ta Nuh’un Gemisi belgeselini, güzeşte sene dahi History Channel amacıyla Nuh’un Gemisi belgeselini çektik. Bu yıl da bu sinema filmini çekiyoruz. Bunlar artarak devam edecek.” diye niteleyerek konuştu.

Sinema, film ve belgesellerin tıpkısı içtima tanımında nazik lüks oynadığına işaret eden Yardımcı, şunları kaydetti:

“Film Doğubayazıt, Van ve Çekya’nın başkenti Prag’üstelik çekiliyor. Bir Vakitler doğuda biraz düzenlilik sıkıntısı vardı amma bu serencam geldiğimde dahi gördüm ki insanlar çok rahat bir şekilde Avrupa, Amerika, İngiltere ve Hindistan’dan buraya geliyor. Ayrıca kaldığım hotelde bu sabah Hintlilerle arkadaşça ettim. Nuh’un Gemisi’ni görmeye geldiklerini söylediler. Nereden duyduklarını sorduğumda üstelik belgeselde izlediklerini söylediler. Bu yaptığımız işin ne kadar akıllıca ve durumunda olduğunun göstergesidir.”

Share: