AFAD: Depremde 44 bin 218 vatandaşımız hayatını kaybetti

AFET ve Ivedili Kapsam Yönetimi Başkanlığı’nca (AFAD) Kahramanmaraş merkezli depremlerde hayatını kaybedenlerin sayısının 44 bin 218’e yükseldiği açıklandı.

AFAD’dan yapılan açıklamada, Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi merkezli 7.7 ve Elbistan merkezli 7.6 büyüklüğündeki depremlerin arkası sıra 9 bin 136 artçı sarsıntı oluştuğu belirtildi. Serencam bilgilere göre Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana, Adıyaman, Osmaniye, Hatay, Kilis, Malatya ve Elazığ’da toplam 44 bin 218 kişinin hayatını kaybettiği, bölgeden 528 bin 146 vatandaşın tahliye edildiği bildirildi. Bölgede AFAD, AYDINLIK, JAK, JÖAK, DİSAK, Yaka Düzenlilik, DAK, Yürek, İtfaiye, Tahlisiye, MEB, STK’lar ve arsıulusal kontrol kurtarma personelinden oluşan mecmu 11 bin 424 personelin görevini sürdürdüğü kaydedildi. Ayrıca kiyamet bölgesinde özellikle kazaratar, çekici, vinç, dozer, kamyon, arazöz, treyler, greyder, vidanjör kabilinden gelişim makineleri görünmek için toplam 13 bin 224 aracın birlikte kullanıldığı belirtildi.

Bölgeye, personel ve materyal sevkiyatı amacıyla albeni köprüsü kurulduğu ve Hava Kuvvetleri, Kara Kuvvetleri, Deniz Kuvvetleri, Kıran Düzenlilik Komutanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, Güven Genel Müdürlüğü, Afiyet Bakanlığı ve Orman Umumi Müdürlüğüne tutkun 116 helikopter ve 78 uçağın görev yaptığı belirtildi. Bölgeye personel, materyal sevkiyatı ve tahliye amacıyla Milli Defans Bakanlığı ve Periferi Düzenlilik Komutanlığı yoluyla mecmu 38 geminin bile görev yaptığı bildirildi.’335 BİN 382 ÇADIRIN KURULUMU YAPILDI’AFAD’dan yapılan açıklamanın devamında şu ifadeler kullanıldı:

“Bakanlıklar, ilgilendiren alım ve kuruluşlar ile arsıulusal mutluluk ve kuruluşlar marifetiyle irsal dilen 335 bin 382 çadırın kurulumu gerçekleştirilmiştir. 10 memleket ve 130 noktada taşımalık kent kurulumları devam etmektedir. Afet bölgesinde ve kiran bölgesi dışında; çadır, taşımalık, GSB yurtları, oteller, kamu misafirhaneleri, MEB tesisleri ve değişik tesislerde tahaffuz hizmeti sunulan yaşama sayısı 1 milyon 914 bin 292’dir.”

Share: