AFAD Benzetim Tırı Gümüşhane’de

Gümüşhane Kıran ve Ivedili Durum Idare Başkanlığı (AFAD) İl Müdürlüğü yoluyla benzetim tırında vatandaşlara kılgısal yerine zelzele eğitimi verildi.

15 Temmuz Utku Meydanı’nda konuşlanan AFAD Simülasyon Tırı’nda vatandaşlara AFAD Gümüşhane İl Müdürlüğü personelleri marifetiyle uygulamalı yerine zelzele yadigâr ve yer sarsıntısı sonrası alınması müstelzim önlemlerle ait bilgiler verildi.

AFAD görevlileri marifetiyle katılımcılara hareket yerlerinde, okulda yahut evlerinde umulur tıpkısı zelzele takkadak elleri başının üzerinde tehlikesiz bir pozisyonda saklanması gerektiği anlatılarak yer sarsıntısı sonrası ise kızdırma arz fail cıvıltı şartelleri, akarsu ve doğalgaz vanalarının sakıncasız bire bir şekilde kapatılması uyarısında bulunuldu. AFAD görevlileri vasıtasıyla sarsıntı anını deli dolu kendisine yaşayıp deprem anı ve sonrasında alınması müstelzim önlemler konusunda kılgılı olarak yetişek verildi.

Türkiye’de yaşanmış büyük depremlerin şiddetinde sarsıntıların canlandırıldığı simülasyon deneyiminin peşi sıra katılımcılara yer sarsıntısı anı ve sonrasında alınması gereken önlemlerin bulunduğu broşürler ve çocuklara de pentür kitabı dağıtıldı. – GÜMÜŞHANE

Share: